VAIRUOTOJO PAŽYMĖJIMAS
  • Gavimas
  • Keitimas
  • Praradus teises
  • DUK
    • Klausimai ir atsakymai
  • Getting Driving Licence in Lithuania

Mokymasis vairuoti su šeimos nariu

20/2/2023

133 Comments

 
Būsimieji vairuotojai, norintys įgyti teisę vairuoti B1 ar B kategorijų transporto priemones, gali pradėti mokytis praktinio vairavimo su šeimos nariu.
​

Šeimos nariai - sutuoktiniai, tėvai, vaikai, įvaikiai, broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai. Globėjų ar rūpintojų šeimos nariais laikomi vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.

Šeimos vairavimo instruktorius - šeimos narys, kuris moko praktinio vairavimo įgūdžių kitą tos pačios šeimos narį.
Žemiau nurodyti reikalavimai mokiniui ir šeimos vairavimo instruktoriui.

17 metų sulaukusiems asmenims mokytis praktinio vairavimo leidžiama ne tik vairavimo mokykloje, bet ir su šeimos nariu (šeimos vairavimo instruktoriumi). Tiesa, prieš tai reikia išlaikyti vairavimo teorijos egzaminą VĮ „Regitra“, kuriam galima pasiruošti ir savarankiškai.

Tačiau, kad mokydamiesi vairuoti negautumėte baudos, ar dar blogiau – nepatektume į eismo įvykį, kurio nuostolius atsisakys kompensuoti draudimo kompanija, primename šeimos narių vairavimo mokymo reikalavimus.
Leidžiama savarankiškai mokytis ir laikyti vairavimo teorijos egzaminą VĮ „Regitra“:

– jei asmeniui yra 17 metų ir nori įgyti teisę vairuoti B, A2 kategorijos transporto priemones;
– jei asmeniui yra 14 metų ir nori įgyti teisę vairuoti AM kategorijos transporto priemones;
– jei asmeniui yra 15 metų ir nori įgyti teisę vairuoti A1, B1;
– jei asmeniui 19 arba 23 metai* ir nori įgyti teisę vairuoti A kat. transporto priemones.

Pasiruošti vairavimo teorijos egzaminui būsimasis vairuotojas gali savarankiškai studijuodamas kelių eismo taisykles bei spręsdamas KET testus internete (pavyzdžiui ketbilietai.lt).

*Turint dvejų metų A2 kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą ir išlaikius praktikos egzaminą A kategorijos motociklu. Vairuoti triračius, kurių galia didesnė kaip 15 kW, galima nuo 21 metų.
Kas gali mokytis vairuoti su šeimos nariu?

Mokytis vairuoti B kategorijos automobilį su šeimos nariu (šeimos vairavimo instruktoriumi) gali ne jaunesni, nei 17 metų asmenys, išlaikę teorijos egzaminą VĮ „Regitra“ bei turintys galiojančią vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a).

Mokiniai išlaikę tik mokyklinį teorijos vairavimo egzaminą vairavimo mokykloje, vairuoti su šeimos vairavimo instruktoriumi negali.
​

Jeigu vairuotojas jau turi kitos kategorijos vairuotojo pažymėjimą (pavyzdžiui AM, A, A1, A2) perlaikyti vairavimo teorijos egzaminą VĮ „Regitra“ yra privaloma, nes dabar bus laikomas visai kitos kategorijos egzaminas, t.y. B1 arba B.
Kas gali mokyti vairuoti?

Be specialią licenciją turinčio vairavimo instruktoriaus, mokinį gali mokyti šeimos narys (šeimos vairavimo instruktorius), turintis ne mažesnį kaip 5 metų B kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą (turi būti pilni 5 metai stažo, nei diena anksčiau). 
Šeimos vairavimo instruktorius kitą šeimos narį gali mokyti praktinio vairavimo tik tada, kai šis yra išlaikęs teorijos žinių egzaminą VĮ „Regitra“. 
Šeimos narių negali mokyti asmenys, kuriems yra atimta ar sustabdyta teisė vairuoti transporto priemones už KET pažeidimus.
Kas yra šeimos narys, su kuriuos galima mokytis vairuoti?

Atkreipkime dėmesį, kad teisiškai šeimos nariais laikomi sutuoktiniai arba vienas iš tėvų arba vyras ir moteris, įregistravę savo partnerystę įstatymų nustatyta tvarka, jų vaikai ir įvaikiai, broliai, seserys, seneliai ir vaikaičiai.

Šeimos nariu gali būti laikomas ir sugyventinis. Jei sugyventiniai nėra sudarę partnerystės sutarties, savo kaip sugyventinių (partnerių) juridinį statusą galėtų įrodinėti bendru gyvenimu kartu, ūkio kūrimu ir tvarkymu. Partnerystės sutartis yra notaro tvirtinama ir oficialiai įteisinta partnerystė (t.y. gyvenimas kartu). Draugas ar draugė mokyti vairuoti negali.

Globėjų ar rūpintojų šeimos nariais laikomi vaikai, kuriems pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nustatyta globa ar rūpyba.

Taigi, besimokančio asmens dėdė ar vyro brolis, mamos ar tėčio sesuo ar brolis, sesers vyras (švogeris) nelaikomi šeimos nariais ir mokyti vairuoti negali. 

Taip pat mokyti vairuoti negali draugai ir bendradarbiai ir pan., net ir uždarose aikštelėse.


Ar galima vairuoti su sugyventiniu ir/ar partneriu?

Daugumai iškyla klausimas, ar galima vairuoti su sugyventiniu ir/ar partneriu. Taip, galima, jeigu jums pavyks įrodyti, kad iš tikrųjų gyvenate kartu, bendrai tvarkote namų ūkį.

Kokiais tiksliai dokumentais reikėtų įrodyti, kad šeimos vairavimo instruktorius yra jūsų sugyventinis ir/ar partneris nėra apibrėžta. Jei nenorite rizikuoti prarasti teisės vairuoti ar gauti baudos, patariame geriau mokytis su tikru šeimos nariu arba papildomas vairavimo pamokas įsigyti pas instruktorių, nei vairuoti be dokumentų.
​Kaip įrodyti giminystės ryšį?

Įrodyti giminystės ryšį reikia su įvairiais dokumentais, geriau turėkite jų daugiau su savimi, nei sulaukite baudų.
Pavyzdžiui:
  • Jei norite mokytis vairuoti su savo mama, bet mamos ir vaiko pavardės skiriasi, nes yra susituokus antrą kartą. Vaiko gimimo liudijime nurodytos tėvų pavardės, pase pas vaiką kaip ir gimimo liudijime viena pavardė, o motinos pase - nauja pavardė, tada būtina kartu turėti ištuokos ir kitos santuokos liudijimą. Taip yra įrodoma giminystė.
  • Jei jus nori mokyti sesuo arba brolis, tada turite turėti savo gimimo liudijimus/ asmens tapatybės korteles/pasus ir tėvų tapatybės korteles/pasus (bent jau kopijas), kurios įrodytų, kad esate šeimos nariai, kadangi pavardės giminystės ryšio neįrodo.
  • Jei norite mokytis vairuoti su seneliu ar senele, taip pat turite surinkti visus dokumentus, kurie chronologine seka atsektų nuo senelių iki jūsų einantį giminystės ryšį.
Kokius dokumentus reikia turėti mokymo metu?

Šeimos vairavimo instruktorius mokymo metu privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pateikti:

1. vairuotojo pažymėjimą, suteikiantį teisę vairuoti B kategorijos motorines transporto priemones ir patvirtinantį, kad šeimos vairavimo instruktorius turi ne mažesnį kaip 5 metų šios kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą;
2. transporto priemonės registravimo liudijimą (tačiau jis nėra būtinas, jei mokytojas yra transporto priemonės savininkas);
3. transporto priemonės techninės apžiūros rezultatų kortelę (ataskaitą);
4. transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimą (polisą);
5. dokumentą (-us), pagal kurį (-iuos) galima nustatyti, kad šeimos vairavimo instruktorius ir mokinys yra šeimos nariai (jei šeimos vairavimo instruktorius yra mokinio sutuoktinis – santuokos liudijimą, jei tėvas ar motina – mokinio gimimo liudijimą ir t.t.). Atkreipkite dėmesį, kad ta pati pavardė asmenų giminystės neįrodo.

Mokinys privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pareikalavus pateikti:

1. Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba asmens tapatybės kortelę).
2. VĮ „Regitra“ pažymą apie išlaikytą teorijos žinių egzaminą (negavus iš VĮ „Regitra“ popierinės pažymos ar ją pametus, teorijos žinių egzamino informaciją galite rasti VĮ „Regitra“ vairuotojų portale).
3. Galiojančią vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą (F Nr. 083-1/a). Ją galima gauti savo poliklinikoje, šeimos klinikoje arba, pavyzdžiui, užsakyti svetainėje sveikatospazymos.lt  (Ją galite turėti ir el. versijos. Kaip pažiūrėti ar el. pažyma galioja ir kaip ją išimti iš esveikata.lt, galite pamatyti čia).
Kokiu automobiliu galima mokyti vairuoti?

Mokyti vairuoti šeimos narį leidžiama įprastu B kategorijos automobiliu, kuris yra registruotas, praėjęs techninę apžiūrą bei turi galiojantį privalomą civilinės atsakomybės draudimą. 

Mokyti negalima tik tais B kategorijos automobiliais, kurių stovėjimo stabdžio valdymo svirtis (ar mygtukas) yra įrengta ne tarp vairuotojo ir keleivio sėdynių.

Šviečiančio plafono ant stogo su „M“ raide, papildomų veidrodėlių bei pedalų, kurie yra būtini vairavimo mokyklos automobiliui – nereikia. Tačiau mokymo metu transporto priemonės priekis ir galas turi būti pažymėti baltu lygiakraščio trikampio formos skiriamuoju ženklu su raudonu apvadu ir juoda raide „M“ viduryje. Trikampio kraštinės ilgis – 200–300 mm, apvado plotis – 1/10 kraštinės ilgio. Tokių ženklų galima įsigyti daugelyje parduotuvių, pavyzdžiui, maisto prekių.

Ar galima mokyti vairuoti su kito asmens automobiliu?

Mokytis vairuoti su šeimos vairavimo instruktoriumi galima ir ne su šeimos vairavimo instruktoriaus automobiliu, pavyzdžiui: draugo, tetos, dėdės, ar kito asmens automobiliu.
Bet automobilis turi būti techniškai tvarkingas, atitikti reikalavimus (stovėjimo stabdžio valdymo svirtis (ar mygtukas) turi būti įrengtas tarp vairuotojo ir keleivio sėdynių) ir turi būti turimi visi reikalingi dokumentai (transporto priemonės registravimo liudijimas, transporto priemonės techninės apžiūros rezultatų kortelė, transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo liudijimas).

Draudimas ne visada galios

Mokyti vairuoti yra laikoma didelė rizika. Todėl automobilio, su kuriuo mokoma vairuoti, civilinio draudimo sutartyje turi būti nurodyta ir aprašyta, kad draudimo apsauga galioja tokiai veiklai. Papildomai drausti automobilio nereikia, tiesiog draudimo sutartyje turi būti pridėta papildoma jauno vairuotojo rizika.

Jei nenurodyta, kad civilinis draudimas galioja vairavimo mokymui, eismo įvykio metu žala nukentėjusiam būtų atlyginama, tačiau įvykio kaltininkas turėtų atlyginti žalą draudimo bendrovei.

„Kasko“ išmoka eismo įvykio atveju išvis nebus mokama, jei sutartyje nebuvo aptarta sąlyga, kad automobilis bus naudojamas ir mokymui vairuoti.

Kur galima mokytis vairuoti?

Mokytis reikėtų pradėti tik tam skirtose aikštelėse, kai kurios vairavimo mokyklos į jas įsileidžia (sumokėjus tam tikrą nuomos kainą). Arba galima susirasti atokią mažai naudojamą ar visai nenaudojamą aikštelę. Nesvarbu, ar gerai asfaltuota gatvė, ar žvyrkelis, kol besimokantysis nėra sėdėjęs prie vairo, važinėjęs aikštelėje, tol į jokį kelią važiuoti nereikėtų. Tik tada, kai besimokantysis ims gaudytis ir suprasti, kaip sukti vairą, perjunginėti pavaras, išmoks staigiai nespausti stabdžio, galima bandyti važiuoti iš aikštelės. Vairavimo patirtį turintys šeimos vairavimo instruktoriai geba tai įvertinti.

Mokytis vairuoti su šeimos nariu galima aikštelėse, atokiau esančiuose keliuose, gerai pramokus galima važiuoti į intensyvesnes gatves. KET taip pat apibrėžia, kad mokytis vairuoti galima ir automagistralėse, ir greitkeliuose, tačiau ne gyvenamosiose zonose. Lavinti vairavimo įgūdžius automagistralėse leidžiama ne didesniu kaip 100 km/val. greičiu, greitkeliuose – ne didesniu kaip 90 km/val., keliuose su asfalto ar betono danga – ne didesniu kaip 80 km/val., kituose keliuose – ne didesniu kaip 70 km/val., gyvenvietėse – ne didesniu kaip 50 km/val.

Mokytis vairuoti galima tiek dienos, tiek tamsiu paros metu. Besimokantiems į gatves patariama važiuoti vakarais, kai eismas ne toks intensyvus, kad būtų lengviau mokytis, nekiltų tiek streso. 
Taip pat mokytis vairuoti reiktų įvairiomis oro sąlygomis. Yra mokinių, kurie renkasi lankyti vairavimo kursus žiemą, kai eismo sąlygos daug sudėtingesnės ir tai gana logiška, kadangi jei išmoksi vairuoti žiemą, vasarą vairuoti bus daug paprasčiau. Mokytis vairuoti oro sąlygos netinka tik tada, jei yra smarkus lietus ar pūga, o jei lengvai lynoja, įtakos mokymuisi nėra daug.


Ar gali būti automobilyje, kuriame yra mokoma vairuoti vaikai ar kiti asmenys?

Automobilyje, kuriame yra mokoma vairuoti su šeimos vairavimo instruktoriumi draudžiama vežti vaikus iki 14 metų (Pagal KET 195.6 p.).

Automobilyje, kuriame yra mokoma vairuoti su šeimos vairavimo instruktoriumi nėra draudžiama vežti kitus šeimos narius, draugus ar pan. Bet draudžiama vežti keleivius taip, kad jie trukdytų vairuoti ir ribotų vairuotojui matomumą (Pagal KET 195.2 p.)

Ar galite mokytis su šeimos vairavimo instruktoriumi, jei jums buvo atimta teisė vairuoti?

Jei jums buvo atimta teisė vairuoti, galite mokytis vairuoti su šeimos vairavimo instruktoriumi, tik jei yra pasibaigęs teisės vairuoti atėmimo terminas ir atitinkate kitus šeimos nario mokymui keliamus reikalavimus, vienas iš jų - būti išlaikius VĮ „Regitroje“ teorijos egzaminą.

Ar galite laukdami gaminamo vairuotojo pažymėjimo, važinėti su šeimos vairavimo instruktoriumi?

Po išlaikyto praktikos vairavimo egzamino užsisakius vairuotojo pažymėjimą, jo pagaminimo terminas įprastai yra per 10 d. d., skubos tvarka yra pagaminamas per 1-3 d. d.
Savarankiškai vairuoti transporto priemones leidžiama tik jei yra išduotas galiojantis vairuotojo pažymėjimas.
Ar vairuotojo pažymėjimas jau pagamintas, galite pasitikrinti VĮ „Regitros“ puslapyje, čia.

Jei nekantraujate po išlaikyto vairavimo egzamino sėsti už vairo, nepamirškite, kad jūsų vairuotojo pažymėjimas dar negalioja, tad važiuoti galima tik su šeimos vairavimo instruktoriumi ir su visais reikiamais dokumentais.


Ar laikantis teises užsienyje grįžus į Lietuvą galima mokytis vairuoti su šeimos nariu?

Galima tik tada, jei yra išlaikytas vairavimo teorijos egzaminas VĮ „Regitroje“ ir yra galiojanti vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininė pažyma.

Ar galima mokantis su šeimos vairavimo instruktoriumi, bei visais reikiamais mokymui dokumentais ir išlaikytu vairavimo teorijos egzaminu važiuoti į užsienį?

Ne, negalima.

Dar keli svarbūs dalykai:

– Mokytis vairuoti su šeimos nariu galima ne ilgiau, kaip tris valandas per dieną.
– Už KET ir šeimos narių mokymo reikalavimų laikymąsi mokymo metu atsako šeimos vairavimo instruktorius.
– Laikyti praktinį egzaminą  (B ir A2 transporto priemones) VĮ „Regitra“ leidžiama tik turint 18 ar daugiau metų. Ir tik tada, kai mokinys vairavimo mokykloje yra baigęs nustatytą 30 valandų praktinio vairavimo mokymo kursą.
– Šeimos vairavimo instruktorius prieš mokant savo šeimos narį turėtų dar kartą prisiminti, perskaityti Kelių eismo taisykles. Taip pat mokyti šeimos narį ne tik KET taisyklių, bet ir atkreipti dėmesį į tokius, rodos, paprastus dalykus, kaip greičio sumažinimas prieš pėsčiųjų perėją, transporto priemonių praleidimas išsukant iš šalutinio kelio, posūkio ženklų rodymas. 
Daugiau informacijos apie šeimos narių mokymą – šiame teisės akte.
Kokia bauda būtų skiriama, jei važiuotumėte ne su šeimos nariu?

Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą:
ANK 424 str. 2 d. Perdavimas vairuoti transporto priemonę neturinčiam teisės ją vairuoti asmeniui ar neturinčiam teisės vairuoti šios kategorijos transporto priemones asmeniui arba asmeniui, kuriam atimta ar sustabdyta teisė vairuoti transporto priemones, užtraukia baudą nuo 60 eurų iki 120 eurų.

ANK 424 str. 3 d. Transporto priemonių vairavimas neturint teisės jas vairuoti ar neturint teisės vairuoti šios rūšies transporto priemones arba transporto priemonės vairavimas, kai vairuojančiam asmeniui sustabdyta teisė vairuoti transporto priemones, užtraukia baudą nuo 300 eurų iki 450 eurų.
​

Tuo atveju, jei asmuo buvo mokomas vairuoti kito asmens, nesančio šeimos nariu (pavyzdžiui: su tėvo ar mamos broliu, ar seserimi) ir pagal įstatymą nepatenkančio į asmenų sąrašą, kuriems gali būti leista mokyti vairuoti, vairavimo metu sustabdžius policijos pareigūnams, gali būti skirta administracinė nuobauda. Tačiau verta paminėti, jog administracinė nuobauda ir administracinio poveikio priemonė skiriamos vadovaujantis teisės viršenybės, teisingumo, operatyvumo, protingumo ir proporcingumo principais (ANK 32 str. 2 d.).

vairavimo mokymasis su seimos nariu
133 Comments

Ko reikia norint važinėti su M raide?

13/12/2020

 
Jei norite važiuoti ir mokytis vairuoti keliuose  su M raide, jums reikia

- išlaikyti vairavimo teorijos egzaminą VĮ „Regitra“
- važiuoti su šeimos nariu
- važiuoti su automobiliu, kuris atitinka reikalavimus


Daugiau informacijos: Mokymasis vairuoti su šeimos nariu

Kiek kainuoja gauti vairuotojo pažymėjimą

7/5/2020

 
Vairuotojo pažymėjimas – nepigus malonumas. Turime omenyje ne tik vairavimo kursų kainą, bet ir mokesčius už vairavimo egzaminus, jų perlaikymus, pažymas bei papildomas vairavimo pamokas, kurių gali prireikti, ir galiausiai patį vairuotojo pažymėjimą.

Prieš pradedant lankyti vairavimo kursus,  verta viską pasiskaičiuoti ir numatyti reikiamą pinigų sumą, kad vėliau nereikėtų dėl to nervintis. Šiame straipsnyje sužinosite, kiek kainuoja gauti lengvojo automobilio, motociklo, motorolerio, sunkvežimio, autobuso bei dviračio vairuotojo pažymėjimus.
Vairuotojo pazymejimo kaina
Vairuotojo pažymėjimą gauti kainuoja kelis šimtus eurų
Lengvasis automobilis (B kategorija)

Pirmiausia apsispręskite, kokią transporto priemonę vairuosite – su mechanine ar automatine pavarų dėže. Išmokę ir išlaikę egzaminus su mechanine greičių dėže, galėsite vairuoti transporto priemonę tiek su mechanine, tiek su automatine pavarų dėže. Jei laikysite egzaminą su automatine, galėsite vairuoti tik tokį automobilį.

B kategorijos vairavimo teorijos egzaminui galite pasiruošti savarankiškai, pavyzdžiu, spręsdami KET testus internete. Taip yra patogiau, o kartais ir pigiau, nes tam net nereikės išeiti iš namų. Registruotis į vairavimo mokyklą reikės tik išlaikius vairavimo teorijos egzaminą „Regitroje“. Pradėję mokytis vairavimo teorijos vairavimo mokykloje, prieš egzaminą „Regitroje“ privalėsite išlaikyti ir vairavimo teorijos egzaminą (įskaitą) mokykloje.

Jei pasirinksite mokytis automobiliu su automatine pavarų dėže (tai gali būti truputį brangiau), mokymosi procesas bei praktinio egzamino laikymas bus paprastesnis, tačiau su tokiu vairuotojo pažymėjimu negalėsite vairuoti automobilio su mechanine pavarų dėže. Jei mokysitės vairuoti automobiliu su mechanine pavarų dėže, vėliau galėsite vairuoti automobilius tiek su mechanine pavarų dėže, tiek su „automatu“.

Jei išlaikyti praktikos egzamino iš pirmo karto nepavyks, prieš kitą laikymą verta pasiimti papildomų praktinio vairavimo pamokų. Beje, verta pasidomėti ir galimybe mokytis vairuoti su šeimos nariu. Išlaikius praktikos egzaminą, vairuotojo pažymėjimas pagaminamas per 10 dienų. Jei norite pradėti vairuoti greičiau, galite užsakyti pagaminimą per tris (kaina – 22,88 euro) arba vieną darbo dieną (37,36 euro).

Jei teorijos mokysitės savarankiškai, abu egzaminus „Regitroje“ išlaikysite iš antro karto, užsakysite 10 papildomų praktinio vairavimo pamokų ir pažymėjimą atsiimsite po 10 dienų, iš viso B kategorijos pažymėjimas jums kainuos tiek:

Automobilio su mechanine pavarų dėže vairuotojo pažymėjimas


  • Teorijos mokymasis ketbilietai.lt svetainėje (14 dienų) – 7 eurai;
  • Sveikatos pažyma – 17 eurų;
  • Išklausyto pirmosios pagalbos kurso pažyma – 15 eurų;
  • Teorijos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 20,28 euro;
  • Praktinio vairavimo kursas mokykloje – 380 eurų;
  • Papildomos praktinio vairavimo pamokos (dešimt) – 175 eurai;
  • Praktikos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 62 eurai;
  • Vairuotojo pažymėjimo išdavimas (per 10 dienų) – 14,19 euro.

    Bendra kaina: 690 eurai.

Automobilio su automatine pavarų dėže vairuotojo pažymėjimas

  • Teorijos mokymasis KETbilietai.lt svetainėje (14 dienų) – 6 eurai;
  • Sveikatos pažyma – 17 eurų;
  • Išklausyto pirmosios pagalbos kurso pažyma – 15 eurų;
  • Teorijos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 20,28 euro;
  • Praktinio vairavimo kursas mokykloje – 390 eurų;
  • Papildomos praktinio vairavimo pamokos (dešimt) – 200 eurų;
  • Praktikos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 62 eurai;
  • Vairuotojo pažymėjimo išdavimas (per 10 dienų) – 14,19 euro

    Bendra kaina: 700 eurų.

Kursų kainos miestuose skiriasi. Kiek kainuoja vairavimo kursai Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje galite rasti paspaudę čia.


Motociklas (A kategorija)

Kaip ir B kategorijos atveju, A kategorijos vairavimo teorijos egzaminui galite pasiruošti savarankiškai. Atkreipkite dėmesį, kad A kategorijos praktinio vairavimo egzaminas yra brangesnis, nei B kategorijos. Taip yra dėl to, kad turite mokėti ne tik už motociklą, kuriuo važiuojate, bet ir motociklą ar lengvąjį automobilį, kuriuo važiuoja vairavimo instruktorius ar egzaminatorius. Užtat yra galimybė sutaupyti mokantis vairuoti ir laikant egzaminus savo motociklu.

Jei vairavimo teorijos mokysitės savarankiškai, abu egzaminus „Regitroje“ išlaikysite iš antro karto, užsakysite 10 papildomų praktinio vairavimo pamokų ir pažymėjimą atsiimsite po 10 dienų, iš viso A kategorijos pažymėjimas jums kainuos tiek:

Motociklo vairuotojo pažymėjimas


  • Teorijos mokymasis KETbilietai.lt svetainėje (14 dienų) – 7 eurai;
  • Sveikatos pažyma – 17 eurų;
  • Išklausyto pirmosios pagalbos kurso pažyma – 15 eurų;
  • Teorijos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 20,28 euro;
  • Praktinio vairavimo kursas mokykloje – 300 eurų;
  • Papildomos praktinio vairavimo pamokos (dešimt) – 180 eurų;
  • Praktikos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 100 eurų;
  • Vairuotojo pažymėjimo išdavimas (per 10 dienų) – 14,19 euro.
​
Bendra kaina: 653 eurai.

Motoroleris (AM kategorija)


Norint gauti motorolerio vairuotojo pažymėjimą, užtenka savarankiškai išmokti vairavimo teoriją bei sėkmingai išlaikyti teorijos egzaminą „Regitroje“. Todėl AM kategorijos vairuotojo pažymėjimas kainuoja palyginti nebrangiai. Žinoma, teorijos galima mokytis ir vairavimo mokykloje, tai kainuoja apie 70 eurų. 

Jei teorijos mokysitės savarankiškai, teorijos egzaminą „Regitroje“ išlaikysite iš antro karto, užsakysite 10 papildomų praktinio vairavimo pamokų ir pažymėjimą atsiimsite po 10 dienų, iš viso AM kategorijos pažymėjimas jums kainuos tiek:

Motorolerio vairuotojo pažymėjimas


  • Teorijos mokymasis KETbilietai.lt svetainėje (14 dienų) – 7 eurai;
  • Sveikatos pažyma – 17 eurų;
  • Išklausyto pirmosios pagalbos kurso pažyma – 15 eurų;
  • Teorijos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 20,28 euro;
  • Vairuotojo pažymėjimo išdavimas (per 10 dienų) – 14,19 euro.

    Bendra kaina: 73 eurai.

Sunkvežimis (C kategorija)

Norėdami gauti C kategorijos vairuotojo pažymėjimą, vairavimo teoriją ir praktiką turėsite mokytis vairavimo mokykloje. Be to, norint vežti krovinius, reikės įgyti pradinę profesinę kvalifikaciją (95 kodas), kas kainuoja išties nemažai. Prieš teorijos egzaminą taip pat verta pasimokyti spręsti KET testus internete.

Jei kartu su vairuotojo pažymėjimu įgysite pradinę profesinę kvalifikaciją, abu egzaminus „Regitroje“ išlaikysite iš antro karto, užsakysite 10 papildomų praktinio vairavimo pamokų ir pažymėjimą atsiimsite po 10 dienų, iš viso C kategorijos pažymėjimas jums kainuos tiek:

Sunkvežimio vairuotojo pažymėjimas


  • Teorijos mokymasis KETbilietai.lt svetainėje (14 dienų) – 7 eurai;
  • Teorinio ir praktinio vairavimo kursas mokykloje – 700 eurų;
  • Pradinė profesinė kvalifikacija (95 kodas) – 665 eurų;
  • Sveikatos pažyma – 17 eurų;
  • Išklausyto pirmosios pagalbos kurso pažyma – 15 eurų;
  • Teorijos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 20,28 euro;
  • Papildomos praktinio vairavimo pamokos – 350 eurai;
  • Praktikos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 89,20 euro;
  • Vairuotojo pažymėjimo išdavimas (per 10 dienų) – 14,19 euro.

Bendra kaina: 1878 eurai.

Autobusas (D kategorija)

Kaip ir C kategorijos atveju, norėdami gauti D kategorijos vairuotojo pažymėjimą, vairavimo teoriją ir praktiką turėsite mokytis vairavimo mokykloje. Be to, norint vežti keleivius, reikės įgyti pradinę profesinę kvalifikaciją (95 kodas), kas kainuoja išties nemažai. Prieš teorijos egzaminą taip pat verta pasimokyti spręsti KET testus internete.

Atkreipkite dėmesį, kad laikant D kategorijos egzaminą, „Regitra“ nesuteikia autobuso, taigi, jo nuoma turėsite pasirūpinti patys. Autobusą galite išsinuomoti vairavimo mokykloje, tai kainuoja apie 40 eurų 2 valandoms (1 egzaminui).

Jei kartu su vairuotojo pažymėjimu įgysite pradinę profesinę kvalifikaciją, abu egzaminus „Regitroje“ išlaikysite iš antro karto, užsakysite 10 papildomų praktinio vairavimo pamokų, vairavimo mokykloje išsinuomosite autobusą 2 egzaminams ir pažymėjimą atsiimsite po 10 dienų, iš viso D kategorijos pažymėjimas jums kainuos tiek:


  • Teorijos mokymasis KETbilietai.lt svetainėje (14 dienų, mokant banko pavedimu) – 7 eurai;
  • Teorinio ir praktinio vairavimo kursas mokykloje – 735 eurai;
  • Periodinė profesinė kvalifikacija  – 150 eurų;
  • Sveikatos pažyma – 17 eurai;
  • Išklausyto pirmosios pagalbos kurso pažyma – 15 eurų;
  • Teorijos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 20,28 euro;
  • Papildomos praktinio vairavimo pamokos – 285 eurai;
  • Autobuso nuoma (2 egzaminams, 4 val.) – 80 eurų;
  • Praktikos egzaminas „Regitroje“ (pirmas ir pakartotinas) – 33,60 euro;
  • Vairuotojo pažymėjimo išdavimas (per 10 dienų) – 14,19 euro.

Bendra kaina: 1276 eurai.

Dviratis


Šiaip dviračiui vairuotojo pažymėjimas nereikalingas, nebent jums yra daugiau, nei 12, bet mažiau, nei 14 metų ir norite dviračiu važiuoti automobilių keliais. Tuomet reikia susirasti dviračio kursus organizuojančią mokyklą, juos išklausyti, išlaikyti nedidelį egzaminą ir gauti pažymėjimą (jį išduoda mokykla). Beje, mokytis teorijos galima ir savarankiškai. Gauti dviračio vairuotojo pažymėjimą labai nebrangu:

Dviračio vairuotojo pažymėjimas
  • Teorijos mokymasis KETbilietai.lt svetainėje (14 dienų, mokant banko pavedimu) – 6 eurai;
  • 23 valandų teorijos kursas, egzaminas mokykloje ir pažymėjimo išdavimas – apie 5 eurus.
Bendra kaina: 11 eurų.

Vairuotojai gali užsisakyti dviejų tipų tarptautinius vairuotojo pažymėjimus

16/3/2020

 
Tarptautinį vairuotojo pažymėjimą gali užsisakyti asmenys, kurie:
  • turi Lietuvoje išduotą galiojantį vairuotojo pažymėjimą ir yra nuolatiniai Lietuvos gyventojai;
  • turi Lietuvoje išduotą galiojantį vairuotojo pažymėjimą ir jų nuolatinė gyvenamoji vieta yra šalyje, nepriklausančioje ES ar EEE valstybėms;
  • turi kitoje ES ar EEE valstybėje išduotą galiojantį vairuotojo pažymėjimą ir jų nuolatinė gyvenamoji vieta yra Lietuvoje (šiais atvejais galima užsisakyti tik Vienos konvencijos reikalavimus atitinkantį tarptautinį vairuotojo pažymėjimą).

Tarptautinius vairuotojo pažymėjimus išduoda "Regitra"

Tarptautinį vairuotojo pažymėjimą galima užsisakyti atvykus į „Regitros“ padalinį. Užsiregistruoti iš anksto galima čia.

Atvykus reikės pateikti asmens dokumentą, o jei vairuotojo pažymėjimas išduotas ne Lietuvoje, reikia turėti ir vairuotojo pažymėjimą.

Galima užsisakyti iš karto abiejų tipų tarptautinius vairuotojo pažymėjimus

Vairuotojai gali užsisakyti dviejų tipų tarptautinius vairuotojo pažymėjimus. Pirmasis galios tose šalyse, kurios yra prisijungusios prie Vienos konvencijos, pavyzdžiui, Izraelyje, Kuboje, o antrasis – prisijungusiose prie Ženevos konvencijos, pavyzdžiui, Australijoje ar Tailande. Daugiau informacijos ir tikslų šalių sąrašą galite rasti čia.
Picture

Noriu laikyti B1 kategorijos vairavimo egzaminą, sulaukęs 16 metų. Tai kas sudaro šios kategorijos PRAKTIKOS egzaminą, kur reikia važiuoti? Dar norėjau paklausti dėl pravažiavimų, kur Lietuvoje įmanoma daryti šios kategorijos pravažiavimus

30/5/2018

 
Praktikos egzaminui "Regitroje" reikia turėti savo transporto priemonę. Kaina jei B1 kat vairuojama kaip automobilis su kėbulu - 16,80 eur, jei vairuojama kaip motociklas (keturratis) - 23,90 eur. Egzamino eiga priklauso nuo transporto priemonės, jei atvažiuojate su B1 kat. transporto priemone su kėbulu - egzamino eiga ir maršrutas bus toks kaip B kategorijai, jei jūsų transporto priemonė bus keturratis - egzamino metu reikės atlikti visus elementus skirtus A kategorijai.

Norint laikyti B1 kategorijos ezaminą privaloma baigti 20 akad. val. praktinį kursą vairavimo mokykloje. Mokymus vykdo ne visos vairavimo mokyklos, mokyklų sąrašą galite rasti čia: vmreitingai.lt

Ar galima vairuoti "Smart" markės automobilį - pasakyti sudėtinga, reikia žiūrėti į transporto priemonės techninius duomenis.
​
Pagal SEAKĮ:
B1 kategorija – keturratė motorinė transporto priemonė, išskyrus lengvuosius keturračius, kurios didžiausiasis projektinis greitis didesnis kaip 45 km/h ir (arba) variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm3, masė be krovinio ne didesnė kaip 400 kg, o kroviniams vežti skirtos šios keturratės motorinės transporto priemonės masė ne didesnė kaip 550 kg (be akumuliatorių baterijų, jeigu tai elektros varikliu varoma transporto priemonė) ir kurios didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip 15 kW.

Ar norint laikyt vairuotojo teises reikia būti registruotam Lietuvoje?

10/10/2017

 
Vairavimo egzaminus gali laikyti tik asmuo, kuris gyvena Lietuvoje bent 185 dienas kiekvienais kalendoriniais metais.
​
Užsieniečiai gali laikyti vairavimo egzaminus pragyvenę 185 dienas Lietuvoje dėl asmeninių ir darbo ryšių arba (jeigu asmuo darbo ryšių neturi) tik dėl asmeninių ryšių, kurie artimai sieja asmenį su vieta, kurioje jis gyvena.

Jeigu asmens darbo ir asmeniniai ryšiai yra skirtingose vietose ir kuris dėl to pakaitomis gyvena skirtingose vietose, esančiose dviejose ar daugiau valstybių, vairavimo egzaminus gali laikyti tik tada, kai Lietuvoje yra jo asmeninių ryšių vieta ir asmuo čia nuolat sugrįžta (ši sąlyga netaikytina, kai egzaminuojamasis užsienio valstybėje gyvena, kad atliktų apibrėžtos trukmės užduotį).

Vairavimo egzaminus taip pat gali laikyti studentas (užsienietis), kuris studijuoja Lietuvos Respublikoje mažiausiai 6 mėnesius.
Gauti teises Lietuvoje

Dažniausiai pradedantys vairuotojai klysta dėl savo galimybių pervertinimo ir patirties trūkumo

1/2/2017

 
Vos tik gavęs vairuotojo pažymėjimą vairuotojas skuba važiuoti į gatvę, nes jau gali pats valdyti automobilį, stebėti kelią ir važiuoti kur nori. Tačiau jo įgūdžiai toli gražu dar ne tokie, kad galima būtų drąsiai elgtis kelyje, kuris neretai diktuoja ne tik savo taisykles, bet ir pateikia daug netikėtų situacijų. 
Savo galimybių pervertinimas
Pirma ir didžiausia pradedančiojo vairuotojo klaida – savo galimybių pervertinimas. Šiek tiek pavažinėjus vienam atsiranda pojūtis, kad viską jau moka, dingsta baimė ir pradedantysis vairuotojas ima vis drąsiau elgtis prie vairo. Tačiau iki pirmojo eismo įvykio. Tuomet paaiškėja, kad patirties visiškai nėra, o ir sugebėjimas orientuotis, galvoti ir greitai priimti sprendimas, irgi dar neišvystytas.
Todėl labai svarbu – laikytis saugaus greičio ir neatsipalaiduoti. Vairuodami vis ilgesnį laiką vairuotojai tobulina įgūdžius – sugebėjimą greitai mąstyti, greitai suvokti ir įvertinti situaciją bei priimti tinkamą sprendimą. Deja, pradedančiojo vairuotojo smegenys dar veikia pėsčiojo greičiu, nes iki šiol nebuvo poreikio mąstyti greičiau.
Juolab kad nebūna dviejų vienodų situacijų, kiekvienoje reikia elgtis vis kitaip. Įgyjama patirtis priklauso nuo žmogaus, nuo vairavimo intensyvumo. Jei žmogus vairuoja kas dieną vis nauju maršrutu, patirtis įgyjama žymiai didesnė, negu to, kuris kas dieną vairuoja tuo pačiu maršrutu.

Įvažiavimas į posūkį per greitai
Stabdyti reikia prieš posūkį, o ne posūkyje, kaip dažnai daro pradedantieji. Reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad posūkyje greitis būtų toks, kad norėtųsi dar spustelti akseleratoriaus pedalą, nes atrodo, kad per lėtai važiuojate, o ne atvirkščiai – mažinti greitį posūkyje.

Stabdymas
Labai dažnai po kursų vairavimo mokyklose žmonės vengia stabdyti greitai. Tačiau tam tikrose situacijose būtent ir reikia stabdyti greitai. Pradedantieji neretai bijo stabdyti: „aš negalėsiu sustabdyti“, o iš čia ir seka neapsitikėjimas savimi. Tuomet riedama ir tik tuomet stabdoma. Taigi, visų pirma reiktų išmokti stabdyti, atlikti tai ne kelyje, tačiau šiam įgūdžiui reiktų skirti ypač daug dėmesio. Nutikus kokiai nors situacijai, sekti, kas vyksta aplinkui, ir jei tai būtina – stabdyti staigiai.
Be to, išbandyti dangą staigi stabdant būtina ir pasikeitus oro sąlygoms, kad išvažiavus į judrią gatvę žinotumėte savo galimybes.

Netikėta kliūtis
Prieš netikėtą kliūtį reiktų vairuoti ir stabdyti, o dažnai pasirenkamas tik stabdymas arba tik vairavimas. Būna situacijų, kuomet neužtenka vietos sustoti, neužtenka vietos ir apvažiuoti, o greitis per didelis, todėl tik stabdant ir vairuojant galima išvengti susidūrimo su kliūtimi.

Antra juosta skirta lenkimui
Pradedantys vairuoti dažnai nepastebi, kad įvažiavę į antrą juostą, joje ir pasilieka. Nesvarbu, kad apvažiuota kliūtis ar stovintis automobilis jau liko tolumoje. Neturintiems praktikos ir šis veiksmas reikalauja daug dėmesio, todėl neretai pradedantysis vairuotojas susikoncentruoja į apvažiavimą, o į grįžimą į pirmą juostą jau nebegalvoja. Todėl šį manevrą reiktų taip planuoti nuo pat pradžios, kad reikės vėl sugrįžti į pirmą juostą, nes pasilikę antroje neretai stabdo eismą.

Taisyklinga sėdėsena 
Laikysena turi būti teisinga, nes kartais vairuotojai sėdėdami per arti vairo per daug koncentruojasi į jį, todėl sėdi per daug įsitempę: sėdi kaip ant taburetės ir įsikimba į vairą. Per daug įsitempti negalima, bet negalima ir per daug atsipalaiduoti, be to įtampa pablogina mąstymą, reakciją, matymą.
Kad pasitikrintumėte, ar atstumas iki vairo teisingas, atlikite tokį veiksmą:  abi rankos turėtų būti ištiestos virš vairo ir per riešą lenktis per vairą, bet neturi būti arčiau, nes nelieka vairo judėti ir manevruoti, taip ir užfiksuoti sėdynę, be to, sėdimoji dalis turi būti kuo arčiau atlošo, kojos šiek tiek sulenktos, o pedalai lengvai pasiekiami. Sėdėti patartina kiek galima aukščiau, kad geriau matytumėte, o sėdimojo paviršiaus ilgį sureguliuokite taip, kad tarp pakinklio ir sėdynės krašto tilptų trys pirštai. Į sėdynę atsiremkite tvirtai, o atstumas tarp galvos ir jos atramos neturi būti didesnis kaip 10 cm.
Plačiau apie taisyklingą sėdėseną skaitykite čia.

Dėmesio sukaupimas į vieną tašką 
Vairuojant reikia matyti viską. Nesutelkti dėmesio į vieną dalyką, o stengtis žiūrėti plačiau, stebėti aplinką, ne tik kelią priešais save.

Automobilio gabaritai
Kad pajustumėte automobilio gabaritus, reikia pasitreniruoti. Tai atlikti padėtų toks pratimas: kur nors aikštelėje pastatykite du limonado butelius, pripiltus vandens ir du pagaliukus, kad matytumėte, kur tiksliai važiuoti. Pamatuoti plotį mašinos ir pridėti 15-20 cm ir tuo atstumu sustatyti pagaliukus ir bandyti įvažiuoti priekiu ir galu. Kai po jūsų bandymų buteliai liks stovėti vietoje, įstatykite pagaliukus į butelius, tarpas dar labiau susiaurės, o paskui galite ir be pagaliukų. Pajusti gabaritus labai svarbu ne tik dėl to, kad bus lengviau statyti automobilį į tarpą, bet ir pravažiuoti kieme, kur mažai vietos ir pristatyta daug automobilių.

Treniruotis ir tuomet, kai eismas judrus 
Treniruotis reikėtų pradėti, kai eismas nedidelis, bet su laiku reikia išvažiuoti į judresnę gatvę. Stresas nepadeda mokytis,, bet jeigu neišeina laiko gerai pasirinkti, ne priežastis, kad visai nevažiuoti ir nesimokyti. Įgūdžiai pradedančiajam prapuola greičiau, nei atsiranda, todėl vairuoti reikėtų kiek galima daugiau, kol viskas šviežia, kol dėmesys kreipiamas į viską, tuomet greitai tobulėjama, nes kai nustoji galvoti apie tai, ką darai, nustoji mokytis.

Bauda už mokymąsi su nelegaliu instruktoriumi - kaip už vairavimą neturint vairuotojo pažymėjimo

17/7/2016

 
Mokomoji transporto priemonePamokas reikia užsakinėti per vairavimo mokyklą
Tarp papildomas vairavimo pamokas siūlančių instruktorių slepiasi ir nemažai apsišaukėlių. Tokie „mokytojai“ būsimuosius vairuotojus suvilioja pigesnėmis paslaugomis, bet nuslepia, už ką klientai iš tiesų nesumoka – jie negauna instruktoriaus atsakomybės.

Įtarimo būsimiesiems vairuotojams paprastai nesukelia tai, kad nelegalūs instruktoriai visai nesislapsto – tapina skelbimus internete bei spaudoje ar net turi internetines svetaines.

Bauda kaip už vairavimą neturint vairuotojo pažymėjimo

Vairavimo egzaminui besiruošusi Rasa* savo kailiu patyrė, kaip instruktoriaus atsakomybė išgaravo per akimirką. Prieš vykdama į VĮ „Regitra“ laikyti praktinio vairavimo egzamino, ji nusprendė paskutinį kartą pasipraktikuoti su vairavimo instruktoriumi. Kad būtų pigiau, ji kreipėsi ne į savo vairavimo mokyklą, o susirado mokytoją pagal skelbimą internete. Vairavimo instruktorius merginai jokių įtarimų nesukėlė – pasirodė mandagus, automobilis buvo pažymėtas kaip ir priklauso mokomajai transporto priemonei.

Tačiau kai ją sustabdė policijos ekipažas, tiesa išaiškėjo labai skaudžiai – Rasos samdytas „instruktorius“ neturėjo dokumentų, leidžiančių mokyti, todėl mergina buvo nubausta kaip vairavusi be teisės tai daryti, o apsišaukėlis atsipirko tik nedidele bauda už transporto priemonės perleidimą vairuoti žmogui, neturinčiam vairuotojo pažymėjimo. Vėliau mergina išsiaiškino, kad tai buvo net ketvirtas kartas, kai pareigūnai sustabdė to paties asmens “mokinį”, bet įrodyti, kad ji tapo apgaviko auka,  gana sudėtinga. Mergina nebuvo pasirašiusi jokių sutarčių – ji tiesiog sėdo vairuoti nepažįstamo žmogaus automobilio.

Turi būti pasirašoma mokymo sutartis

Iš tiesų, pagal galiojančius įstatymus šioje situacijoje paskirtos baudos yra teisingos, todėl mokiniai patys turi būti itin atsargūs, jei nenori vietoje vairavimo egzaminų įsisukti į teismų maratoną.

Lietuvos kelių policijos tarnybos veiklos organizavimo skyriaus viršininkas Jaunius Malinauskas įspėjo, kad mokiniai neturėtų aklai pasitikėti gražiomis pirmą kartą matomo žmogaus kalbomis ir įsitikinti, kad jis tikrai turi teisę mokyti vairuoti. Nors aplinkybės gali būti labai įvairios, pareigūnai priimdami sprendimą vadovaujasi įstatymais. „Policija nereglamentuoja vairavimo mokymo, bet mums instruktorius turi pateikti dokumentus, numatytus Kelių eismo taisyklėse ir Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme. Jei dokumentų ne tik nepateikia, bet ir apskritai neturi, tada tai turėtų būti traktuojama, kaip vairavimas be teisės“, – patvirtino J.Malinauskas.

Valstybinės kelių transporto inspekcijos (VKTI) viršininko pavaduotojas Romanas Vilčinskas buvo dar griežtesnis. Pasak jo, vairavimo istruktoriai neturi teisės siūlyti savo paslaugų už mokyklų ribų, o  nusprendę sutaupyti porą dešimčių litų jaunuolai turėtų įvertinti riziką ir prisiimti atsakomybę, kaip ir bet kokio kito nelegalaus sandorio atveju. Specialistas patikino, kad vienintelis kelias pasamdyti legalų vairavimo instruktorių – kreiptis į vairavimo mokyklą. „Joks vairavimo instruktorius neturi teisės mokyti be sutarties. Turima kvalifikacija jam suteikia teisę dirbti vairavimo mokykloje instruktoriumi, o ne griebtis mokymo kaip papuola“, – aiškino specialistas.

Visą legaliai veikiančių vairavimo mokyklų sąrašą galima rasti internetinėje VKTI svetainėje, čia: 

VKTI

Kaip atpažinti apsišaukėlį?

Dalis vairavimo mokyklų yra nedidelės individualios įmonės, todėl nelegalūs mokytojai gali apsimesti, neva jie irgi turi smulkią įmonę arba dirba mažai žinomoje įstaigoje. Būsimiesiems vairuotojams visada reikia pasidomėti savo mokytojų darboviete ir kvalifikacija. Kokie dokumentai būtinai turi būti automobilyje ir kaip atskirti, ar automobilis skirtas mokymui. Atkreipėkite dėmesį, kad dokumentai reikalingi ne tik policijos patikrinimo, bet ir eismo įvykio atveju, nes jei mokinys sukels avariją važiuodamas su nelegaliu instruktoriumi, mokiniui teks atsakyti už visas pasekmes, o jei avarija kiltų per legalią pamoką, visa atsakomybė tektų instruktoriui.

Dokumentai, privalomi turėti automobilyje per vairavimo pamoką:

1. Mokymo sutartis tarp mokinio ir mokyklos,

2. Papildomo vairavimo mokymo lapas, užpildytas tipine forma, patvirtinta VKTI. Jame turi būti įrašyti instruktoriaus duomenys, jo instruktoriaus pažymėjimo numeris bei išdavimo data, mokinio duomenys ir nuotrauka, automobilio duomenys, o informacija patvirtinta apvaliu įmonės antspaudu. Po kiekvienos vairavimo pamokos mokinys lape turi pasirašyti.

3. Mokinio sveikatos patikrinimo pažyma arba mokyklos patvirtinta jos kopija.

4. Kiti instruktoriaus privalomi turėti dokumentai (spec.kursų baigimo pažymėjimas, vairuotojo pažymėjimas, darbo pažymėjimas, transporto priemonių registravimo liudijimas, tech.apžiūros kortelė, medicininė pažymą)

Išskirtinės mokomojo automobilio savybės:

1. Lengvasis automobilis turi buti registruotas kaip mokomasis – techniniame pase jo klasė turi būti įrašyta kaip M1-AB-ST.

2. Mokomasis automobilis turi būti pažymėtas skiriamaisiais ženklais, matomais iš visų pusių, o ant jo stogo įrengtas  šviečiantis ženklas su M raide.

3. Ant automobilio šonų turi būti užrašytas mokyklos pavadinimas, adresas bei telefono numeris.

*Vardas pakeistas

Kaip gauti motociklo vairavimo pažymėjimą

5/4/2016

 
Picture
Vairavimo mokyklos baigimo pažymėjimas, asmens tapatybės dokumentas, sveikatos patikrinimo pažyma, pirmosios pagalbos teikimo kursų baigimo pažymėjimas – visi reikiami dokumentai jau kišenėje. Būsimajam motociklininkui tereikia peržengti egzaminų centro slenkstį.

Glaustą informaciją kaip gauti motociklo vairuotojo pažymėjimą rasite čia >>


Šią nervingą, bet laukiamą akimirką vėliau labai smagu prisiminti, bet kol ji dar ateityje, daugelis bijo nežinomybės. Būsimuosius vairuotojus konsultuojantys specialistai pasakojo, ką iš tikrųjų reikia mokėti ir kaip atlikti egzaminų užduotis.

Teorija – lengvoji dalis

A kategorijos vairavimo egzaminas, kaip ir visi kiti, sudarytas iš dvejų dalių – teorijos ir praktikos. Tiesa, teorijos egzaminas daliai jaunuolių neatrodo toks baisus, jei jie jau turi teisę vairuoti kitokios kategorijos transporto priemones. Skirtingų kategorijų teoriniai egzaminai gana panašūs.
30 iš 35 klausimų būna susiję su bendrais vairavimo principais ir tik likę skiriasi priklausomai nuo laikomos kategorijos.

Sunkesni iššūkiai būsimųjų motociklininkų laukia aikštelėje ir mieste, čia tenka vairuoti motociklą savarankiškai. Visi VĮ “Regitra” egzaminavimo centrai turi motociklų egzaminams, tačiau galingesnių transporto priemonių, skirtų norintiems iš karto įgyti A kategorijos vairuotojo pažymėjimą be apribojimų yra tik Vilniuje ir Kaune. Kituose miestuose egzaminuojamiesiems patiems reikia pasirūpinti motociklais – patogiausia paprašyti savo vairavimo instruktoriaus, kad šis palydėtų į egzaminą ir kartu atvairuotų didesnės galios motociklą. Tai galioja ir vyresniems nei 21 metų asmenims – jei jie nori pasinaudoti galimybe gauti vairuotojo pažymėjimą be apribojimų, turi laikyti egzaminą galingesniu motociklu. Išlaikę įprastai egzaminams skiriamu motociklu, naujai iškepti vairuotojai, nepaisant amžiaus, gautų dviems metams apribotą vairuotojo pažymėjimą.

Klumpa ties aštuonetu

Užduotys aikštelėje būsimiesiems motociklininkams skiriamos vienodos, nepriklausomai nuo motociklo galios. “Aikštelėje reikia sugebėti valdyti motociklą išjungtu varikliu, stumti atbulomis, lėtai važiuoti siaura juosta, apsukti aštuoniukę, gyvatėle apvažiuoti kliūtį, pasukti mažo spindulio posūkyje į kairę, greitai įsibėgėti iki 50km/h ir sustoti tiksliai nurodytoje vietoje”, - vardijo būsimųjų motociklininkų laukiančias užduotis VĮ “Regitra” Egzaminų metodikos skyriaus vyresnysis specialistas Algimantas Tarabilda. Pasak jo, sunkiausia užduotis egzaminuojamiesiems yra aštuoniukė, o dažniausiai prie šios užduoties suklumpa merginos, kurioms pasirodo per sudėtinga valdyti daug sveriančią transporto priemonę.

Mokosi ne dėl reikalo

Praktinius pratimus verta gerai išmokti, nes jie reikalingi ne tik egzaminui išlaikyti, bet ir pritaikomi vairuojant tikrame eismo sraute. Aštuoniukė yra puikus pratimas išmokti laikyti lygsvarą, kad mokinys įgustų skirstyti savo kūno svorį sukdamas iš vieno posūkio į kitą. Važiavimas siaura juosta skirtas išmokti jausti motociklo plotį, nes gyvenime ne kartą susidarys situacija, kai teks pravažiuoti pro siaurą tarpą.

Mokiniams sunkiausia yra aštuoniukės užduotis, dauguma vis taikosi pasiremti koja, ko daryti negalima. Išvažiavus į gatves jiems sudėtingiausia persirikiuoti, laiku parodyti posūkių signalus ir pakankamai žvalgytis aplinkui.

Vis tik, A kategorijos egzaminus iš pirmo karto išlaikančiųjų gerokai daugiau, nei iš karto gaunančių B kategorijos teises. Teorijos egzaminą iš pirmo karto išlaiko 74 proc. būsimųjų motociklininkų ir 64 proc. automobilių vairuotojų, o praktikos egzaminų rezultatai dar labiau skiriasi – 75 proc. prieš 39 proc. B kategorijos nenaudai. A.Tarabildos manymu, toks skirtumas yra dėl to, kad lengvuosius automobilius vairuoti pageidaujančių yra gerokai daugiau ir ne visi jie laiko egzaminus dėl to, kad iš tikrųjų trokštų vairuoti. “Motociklininkų motyvacija visai kitokia. Motociklas nėra tikroji transporto priemonė, laikančiųjų amžiaus vidurkis gerokai didesnis. Norintiems vairuoti motociklą išlaidos tenka ne tik egzaminui, bet ir motociklą išlaikyti reikia, o įsigyti jį taip pat nepigus malonumas. Todėl neįsitikinę, kad iš tikrųjų nori vairuoti plieninį žirgą nešvaisto laiko”, - aiškino specialistas. Tuo tarpu B kategorijos vairuotojo pažymėjimą nesunku panaudoti ir neturint automobilio – galbūt jo prireiks darbe arba pavyks automobilį retkarčiais pasiskolinti iš tėvų ar draugų.

Nieko nevairavę

Didelė dalis būsimųjų motociklininkų patys įdeda labai daug pastangų. Jie vairavimo teoriją išmoksta patys iš KET knygelių bei internetinėse vairavimo teorijos mokymo puslapiuose, o į mokyklą atvyksta tik laikyti mokyklinio egzamino ir mokytis vairavimo. Tačiau pašnekovas paneigė mitą, kad A kategorijos vairuotojo pažymėjimo dažniausiai užsigeidžia jau turintys teisę vairuoti automobilį. Pasak jo, apie 80 proc. mokinių, atėjusių į vairavimo mokyklą, nemoka vairuoti jokios transporto priemonės, o kai kurie nėra važiavę net dviračiu.

Bet net ir mokantiems vairuoti automobilį pamokos motociklu yra nemenkas iššūkis. “Motociklo vairavimas nuo automobilio labiausiai skiriasi tuo, kad reikia balansuoti ant dviejų ratų, o kūno nesaugo joks kėbulas. Todėl visiems mokiniams patariame važiuojant įsivaizduoti, kad jų niekas nemato, nes motociklininkų kiti vairuotojai iš tiesų dažnai nepastebi ir patikimiausia saugotis pačiam.

Erelius “nuleidžia” užduotys

Neretai į mokyklą užsuka ir pernelyg savimi pasitikinčių jaunuolių, aiškinančių, kad jie puikiai moka vairuoti motociklą ir reikia tik parašo, neva jie baigė vairavimo kursus. Tokiems drąsuoliams yra pasiūloma sėsti ant motociklo ir apsukti aštuoniukę. Paprastai pasitikėjimas savimi išgaruoja po pirmo bandymo. Tai bendra problema ir tarp automobilių, ir tarp motociklų vairuotojų. Vos pramokę valdyti transporto priemonę jaunuoliai įsivaizduoja darantys tai nepriekaištingai, daug geriau už visus iš lėto riedančius aplinkinius. Todėl bet koks mokymas prasideda nuo eismo saugumo paskaitų. Nesaugiai vairuojantis žmogus jokiu būdu negali būti geras vairuotojas.

Daugiau apie motociklo teisių gavimą skaitykite čia >>

Policijos pareigūno pareigos: ką vertėtų žinoti vairuotojams

6/3/2013

4 Comments

 
Picture
Policijos pareigūnas gali stabdyti automobilį, kai jam kyla įtarimų arba akivaizdžiai pažeidžiami teisės aktai, tačiau privalo būti uniformuotas ir nesukelti grėsmės saugumui. Sustabdęs automobilį patrulis privalo prisistatyti bei trumpai ir aiškiai išdėstyti sustabdymo priežastis.

Daugelis vairuotojų žino, ką privalo daryti, kai jų automobilį stabdo pareigūnas – sustoti, neišlipant iš transporto priemonės paduoti dokumentus, išlipti tik pareigūnui leidus, pareigūno reikalavimu leisti apžiūrėti automobilį (prieš tai pareigūnui nurodžius, kokiu pagrindu tai bus daroma).

Tačiau tikrai ne visiems žinoma, kokios yra pareigūno pareigos stabdant automobilį, kokiais atvejais pareigūnas gali stabdyti automobilį, kaip pareigūnas turėtų stabdyti, kaip turi elgtis sustabdęs, kokiais atvejais pareigūnams yra draudžiama stabdyti  ir kur vairuotojas turėtų kreiptis, jei paskirta bauda arba pareigūno elgesys jam pasirodė netinkamas.

Pareigūnų patruliavimas keliuose gali būti viešas, neviešas ir mišrusis. Viešojo patruliavimo metu, patrulių automobilis turi būti nudažytas specialiomis spalvomis su skiriamaisiais ženklais, o patys pareigūnai privalo dėvėti uniformą. Neviešo patruliavimo metu automobilis būna nenudažytas specialiomis spalvomis ir be skiriamųjų ženklų, o pareigūnas neprivalo dėvėti uniformos. Mišrusis patruliavimas – kai patruliuojama vienu metu naudojantis viešojo ir neviešojo patruliavimo būdais.

Patrulis gali sustabdyti automobilį, kai:
·         Vairuotojas pažeidžia KET reikalavimus;
·         Transporto priemonės išvaizda, techninė būklė, krovinio pritvirtinimas ar jo pervežimas akivaizdžiai neatitinka teisės aktuose nustatytų reikalavimų;
·         Reikia patikrinti vairuotojo ir transporto priemonės registracijos dokumentus, siekiant nustatyti ieškomus asmenis ir transporto priemones;
·         Įtariama, kad vairuotojas pasišalino iš autoavarijos vietos arba jis ar keleiviai dalyvavo padarant nusikaltimą ar kitą teisės pažeidimą;
·         Reikia patikrinti pervežamo krovinio dokumentus (pasverti krovinį);
·         Reikia informuoti vairuotojus apie eismo sąlygų ypatybes ir pasikeitimus;
·         Iškyla būtinybė suteikti pagalbą kitiems eismo dalyviams ar policijos patruliui pasinaudoti sustabdyta transporto priemone ar jos vairuotojo pagalba;
·         Likviduojami stichinių nelaimių, avarijų ir kiti padariniai;
·         Dalyvaujama policijos specialiosiose operacijose.

Stabdydamas automobilį patrulis privalo:
·         Įvertinti visas galimas aplinkybes, kad stabdymo metu nekiltų grėsmė jo ir kitų žmonių saugumui, sustojusi transporto priemonė netrukdytų kitiems eismo dalyviams.
·          Stabdydamas automobilį, patrulis privalo vengti vietų, kuriose sustoti ir stovėti draudžia kelio ženklai ar ženklinimas.
·         Stabdantis patrulis turi būti uniformuotas;
·         Sustabdyti transporto priemonę duodant signalą lazdele arba mojant skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepiant sustoti. Norint atkreipti eismo dalyvių dėmesį, gali būti duotas signalas švilpuku.
·         Tamsiu paros metu, stabdydamas automobilį,policijos pareigūnas turi vilkėti uniformą su šviesą atspindinčiais elementais, dirbti tik specialiomis spalvomis dažytu ir policijos skiriamaisiais ženklais pažymėtu automobiliu; patrulyje turi dirbti ne mažiau kaip du policijos pareigūnai;

Sustabdęs automobilį patrulis privalo:
  • Prisistatyti, atiduoti pagarbą, pasakyti policijos įstaigos ir (ar) padalinio pavadinimą, savo pareigas, pavardę bei trumpai ir aiškiai išdėstyti sustabdymo priežastis.
  • Vairuotojui pareikalavus, pareigūnas privalo parodyti tarnybinį pažymėjimą. Rodomas pažymėjimas negali būti įdėtas į piniginę ar aplanką, negali būti uždengti jo įrašai ir pan.
  • Patruliai, bendraudami su asmenimis, privalo būti ramūs, santūrūs, kantrūs, apgalvotai reikšti savo mintis ar nuomonę, kreiptis tik “jūs”, pastabas ir reikalavimus išsakyti pagarbiai, įtikinamai ir neįžeidžiant.
  • Patruliui draudžiama įsivelti į ginčus su asmenimis, prarasti savitvardą, šiurkščiai atsakyti į šiurkštumą ar vadovautis asmeninėmis nuostatomis.
Kokiais atvejais patruliams yra draudžiama stabdyti transporto priemonę?

Patruliams draudžiama stabdyti transporto priemones kelių ruožuose, kur yra ribotas matomumas, stačiose įkalnėse ir nuokalnėse, sankryžose, perėjose, geležinkelio pervažose ir kitose pavojingose vietose, kur sustojusi transporto priemonė gali sukelti autoavariją, sutrukdyti kitų transporto priemonių eismą, sudaryti transporto grūstį, užstoti kitiems vairuotojams kelio ženklus ar šviesoforo signalus, sukelti pavojų patrulių ir (arba) eismo dalyvių gyvybei ar sveikatai.

Vairuotojai gali skųstis dėl netinkamo pareigūno elgesio

Pareigūno nederamą elgesį galima apskųsti  jo vadovybei. Pareigūnas klausiamas privalo nurodyti, kokiai tarnybai jis atstovauja.  Jei pareigūnas priėmė ne tokį sprendimą ir paskyrė ne tą baudą, skųstis reikia teismui. Kur kreiptis paprastai nurodoma ant baudos kvito. Apskundimo tvarką išaiškina pareigūnas.

Nuorodos:
Policijos patrulių veiklos instrukcijos (įsakymas ir pakeitimai)
Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas ir pakeitimai


4 Comments

Vairavimo egzaminuose gali atsirasti ir ekovairavimo vertinimas

11/12/2012

 
Picture
Planuojama, kad iki 2013 m. gruodžio 31 d., įsigaliojus naujoms Europos Sąjungos direktyvoms, visi laikantieji praktinį vairavimo egzaminą turės pademonstruoti ir ekovairavimo įgūdžius. "Regitra" paruoš atitinkamą vertinimo metodiką.

Vairavimo mokyklų
atstovai naujovę vertina itin skeptiškai ir ją vadina tik papildomu kliuviniu, visiškai neturėsiančiu įtakos būsimųjų vairuotojų sugebėjimams, tačiau galinčiu juos atitolinti nuo pažymėjimo gavimo.
Dar 2006 metų gruodį Europos Parlamentas priėmė direktyvą dėl vairuotojo pažymėjimų, ji vėliau buvo papildyta nuostatomis, kuriose sakoma, jog per praktinį vairavimo egzaminą jį priimantys asmenys privalo vertinti egzaminuojamojo sugebėjimus vairuoti taupiai.
Šiose naujovėse bylojama, jog egzaminuojamasis turi važiuoti taip, kad "būtų užtikrinta sauga, mažinamas degalų naudojimas ir išmetamųjų teršalų kiekis įsibėgėjant, lėtėjant, važiuojant į įkalnę ir nuokalnę, prireikus pavaras perjungiant ranka."
Be to, nurodoma, kad egzaminą priimantis asmuo turi stebėti, ar jį laikantis žmogus važiuoja "ekonomiškai, saugiai ir taupiai, atsižvelgdamas į sūkių skaičių per minutę, perjungdamas pavaras, stabdydamas ir didindamas greitį."
Šie minėtos direktyvos pakeitimai, nustatantys, kad vadinamasis ekovairavimas būtų privalomai įtrauktas į egzaminą siekiant įgyti B kategorijos vairuotojo pažymėjimą, į nacionalinę ES valstybių narių teisę turi būti įgyvendinti iki 2013 m. gruodžio 31 d.
Tai reiškia, kad nuo 2014-ųjų "Regitra", be visų kitų kriterijų, turėtų pradėti vertinti ir ekovairavimo įgūdžius.

Vertinimo metodika bus kuriama
"Regitros" Egzaminų metodikos skyriaus vadovas Saulius Ščiuplys teigia, kad metodika, kaip darbuotojai vertins egzaminuojamųjų sugebėjimą vairuoti taupiai, bus kuriama perimant patirtį, šioje srityje sukauptą kitose ES šalyse.
Įmonės darbuotojai jau yra išklausę teorinį kursą apie taupų vairavimą. Su juo susipažino ir "Regitros" Klaipėdos filialo atstovai.
"Išklausėme teorinę dalį, ateinančiais metais, matyt, turėtų būti ir praktinis kursas, tada ir žinosime, kuriais kriterijais remiantis reikia vertinti tą ekovairavimą, kokios būtų kritinės klaidos ir panašiai, - teigė Klaipėdos filialo viršininkas Saulius Budinas.
- Kursuose aiškinta, kad pagrindinės taupaus važiavimo sąlygos - tinkamas slėgis padangose, nedaug krovinio bagažinėje, tinkamo atstumo iki priekyje važiuojančio automobilio laikymasis, pavarų perjungimas varikliui pasiekus 2 tūkstančių apsukų per minutę ribą. Greičiausiai į kai kuriuos iš šių punktų, pavyzdžiui, reikiamą atstumą ir savalaikį pavarų perjungimą, ir reikės kreipti dėmesį vertinant egzaminuojamojo elgesį prie vairo."

Vairavimo mokyklose ekovairavimo kol kas nemoko
Tačiau pagrindinę problemą "Regitros" atstovai mato ne savo veiklos, o vairavimo mokymo srityje.
Dar anksčiau įmonės generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas teigė, kad vairuotojų mokymo programoje jau senokai yra įrašyta, jog būsimi vairuotojai turi būti mokomi ekologiško vairavimo, tačiau esą realiai tai nevyksta.
"Viena iš priežasčių yra žinių stoka ir netinkamas vairavimo instruktorių požiūris į ekologišką vairavimą. Tam, kad įvyktų kokie nors pokyčiai, reikia valios ir ryžto. Mes, kaip būsimus vairuotojus egzaminuojanti institucija, jau artimiausiu metu galime pradėti vertinti ekologiško vairavimo žinias ir įgūdžius, tačiau kyla abejonių, ar galime vertinti tai, ko nemokoma?" - yra sakęs jis.

Šiuo metu, "Regitros" žiniomis, ekonomiško vairavimo kursus yra išklausę tik 20 vairavimo instruktorių iš maždaug 1 500, dirbančių šalies vairavimo mokyklose.
Prie šių kursų rengimo prisidėjusios bendrovės "COWI Lietuva" Energetikos skyriaus vadovė Inga Valuntienė teigia, jog prieš tai buvo daryta speciali apklausa, ir paaiškėjo, kad patys instruktoriai skirtingai suvokia, kas yra ekovairavimas.
"Visi jie taupaus vairavimo principus traktuoja skirtingai. Vienaip juos supranta ir taiko vyresni instruktoriai, pradėję dirbti dar tarybiniais laikais su senais automobiliais, kitaip - jaunesni žmonės", - sakė ji.

"Patys žinote, kam kartais naudingos tos ES direktyvos..." - daugiaprasme užuomina būsimas naujoves įvertino Darius Lesickas, Lietuvos vairuotojų mokymo ir kvalifikacijos kėlimo mokyklų asociacijos prezidentas.
Jis atmeta kaltinimus, esą būsimųjų vairuotojų mokyklose nemokoma taupaus vairavimo.
"Mūsų mokymo programose tas yra, ir mes to mokome. Iš esmės planuojamos naujovės tik pridėjo žodelį "eko", nors mes tuos taupaus vairavimo principus įvardijame kitais žodžiais. Mokome ir laikytis reikiamo atstumo, ir laiku perjungti pavaras, o tai juk ir yra vieni iš svarbiausių ekovairavimo pagrindų", - "Regitros" atstovų žodžius neigia asociacijos vadovas.
Papildoma kliūtis
D. Lesickas mano, kad ekonomiško vairavimo įgūdžių vertinimas taps papildomu ir absoliučiai nereikalingu kliuviniu egzamino metu.
"Juk įvertinti tuos gana abstrakčius taupumo kriterijus objektyviai yra labai sunku. Jei aš per egzaminą važiuosiu neekonomiškai, o po to kasdien naudosiuosi automobiliu, kuris turi degalus taupančią "Stop-Start" sistemą, negi būsiu blogesnis vairuotojas už kitus? Kas yra taupumas, ir kaip egzaminuotojas gali jį įvertinti?" - pats sau klausimus užduoda asociacijos prezidentas.
Jis teigia manantis, jog "Regitros" egzaminuotojai pirma turėtų vertinti ne tai, ar mokinys važiuoja taupiai, o tai, ar važiuoja saugiai.
"Vertinant mokinio sugebėjimus reikėtų remtis skandinaviška sistema - ar tu apskritai gali vairuoti, ar ne. Reikia kreipti dėmesį į pagrindinius dalykus, ypač tuos, kurie tiesiogiai susiję su eismo saugumu. O dabar labai kruopščiai skaičiuojamos visiškai nereikšmingos smulkmenos, net ne kritinės klaidos, ir egzaminuojamajam surinkus tam tikrą minusų skaičių pareiškiama: "Egzamino neišlaikei, lipk lauk", - dabartinę "Regitros" darbo filosofiją kritikuoja D. Lesickas.

Jis įsitikinęs, kad taupaus vairavimo įgūdžių vertinimas - tikrai ne praktinio egzamino uždavinys.
"Manau, kad žodis "taupymas" vairavimo dar tik besimokančiam asmeniui nereiškia visiškai nieko. Ekovairavimo galima būtų mokyti praėjus porai ar daugiau metų po egzamino išlaikymo, kai tas vairuotojas pats mokės už kurą ir savo pinigine pajus jo kainą.
Toks jau yra lietuvių mentalitetas. Pažiūrėkite, kas atsitiko su iniciatyva, kuria raginta taupyti ir važiuojant į darbą pavežti kaimyną - ji visiškai nepasiteisino", - "Autosalonui" sakė D. Lesickas.
Taupumo ir ekologiškumo skatinimas, jo nuomone, turėtų būti vykdomas bendruomenės lygmeniu, o ne "Regitros" automobilyje.

Keletas ekovairavimo principų
Kaip galima ilgiau važiuoti pastoviu greičiu, važiuojant kuo aukštesne pavara ir išlaikant kuo žemesnes variklio apsukas.
Vengti transporto kamščių, kad kuo mažiau reikėtų stabdyti bei akceleruoti.
Norint sumažinti greitį (leidžiantis nuo kalno, artėjant prie šviesoforo), pavaros neišjungti, tik kaip galima anksčiau nukelti koją nuo akceleratoriaus pedalo.
Vengti važiuoti didesniu,nei 90-100 km/h greičiu.
Reguliariai tikrinti padangų slėgį.
Oro kondicionierių ir kitus elektrinius prietaisus automobilyje naudoti tik tada, kai jie būtini.
Nesivežioti automobilyje nebūtinų tuo metu daiktų, nuimti stogo bagažines bei jų laikiklius.
Išjungti variklį, jei stovėsite ilgiau kaip 2-3 min.

Paruošta pagal http://www.ve.lt

Vairavimo mokyklos baigimo pažymėjimas galioja metus laiko nuo laikyto (ir nebūtinai išlaikyto) teorijos egzamino

1/8/2011

 
Picture
Būsimi vairuotojai, turintys prieš metus ar seniau gautus vairavimo mokyklos baigimo liudijimus, tačiau dar neišsilaikę teorijos arba vairavimo egzamino Regitroje, turėtų paskubėti ir bent pradėti laikyti egzaminus iki rugpjūčio 31 d. Vėliau teks iš naujo eiti į vairavimo mokyklą ir vėl lankyti vairavimo kursus.

Valstybės įmonė „Regitra“ primena, kad iki 2010 m. rugsėjo 1 d. išduoti vairuotojų pirminio mokymo kursų baigimo liudijimai „Regitroje“ bus priimami iki 2011 m. rugpjūčio 31 d. (imtinai).

Po minėtos datos, vadovaujantis Susisiekimo ministro įsakymu, nustatančiu tokių liudijimų galiojimo terminus, šie liudijimai nebus priimami.

Tie gyventojai, kurie registruodamiesi į egzaminą senuosius liudijimus „Regitrai“ pateiks iki 2011 m. rugpjūčio 31 d., egzaminus galės laikyti ir po šios datos.

Remiantis VĮ "Regitra" generalinio direktoriaus 2011 m. liepos 25 d. aiškinamuoju raštu, vairavimo mokyklos baigimo pažymėjimas galioja metus laiko nuo laikyto vairavimo teorijos egzamino.


Nuo 2010 m. rugsėjo 1 d. išduotų kursų baigimo liudijimų, kurių duomenis vairavimo mokyklos teikia „Regitrai“ tiesiogiai, galiojimo terminas – vieneri metai. Šių liudijimų savininkai egzaminus laikyti turėtų pradėti, kol liudijimai galioja.

Daugiau informacijos: tel. 8 700 55 151.

Vairuotojų pirminio mokymo tvarkos aprašo patvirtinimo įsakymas

11 neįtikimiausių kelių eismo taisyklių pasaulyje

3/5/2011

 
Picture
Vairavimo mokyklos „Teisės.lt“ jums surengė maršrutą po tolimiausių pasaulio kampelių kelius ir juose galiojančias keistas, juokingas, absurdiškas ir neįtikėtinas kelių eismo taisykles. 10 jų surinktos iš tolimų šalių, o viena mums labai artima ir pažįstama, bet sunkiai suprantama užsieniečiams.

1. Saudo Arabija. Šioje musulmoniškoje šalyje moterims apskritai neleidžiama vairuoti daugumoje viešų kelių. Joms draudžiama net važiuoti dviračiu. Sėsti prie vairo moterys gali tik privačiuose keliuose tarp gyvenamųjų rajonų. Ši taisyklė galioja ir turistėms – jos už tokį amoralų poelgį, kaip automobilio vairavimas, būtų suimtos ir gal net deportuotos iš šalies.

2. Kinija. Visame pasaulyje pėsčiųjų perėjos sukurtos tam, kad žmonės galėtų saugiai pereiti gatvę, žinodami, jog toje vietoje automobilio vairuotojai sustos jų praleisti. Bet tik ne Kinijoje. Šioje šalyje vairuotojams draudžiama stoti prie perėjų, o pažeidę šią taisyklę gali būti nubausti penkių juanių (apie 1,8 lito) bauda.

3. Australija. Paprastai į dešinę sukame iš pirmosios eismo juostos, bet tik ne Melburne. Šiame mieste, jei sukant į dešinę reikia kirsti tramvajaus bėgius, sukti reikia iš pačios tolimiausios, labiausiai kairėje esančios eismo juostos. Toks manevras vietinių vadinamas kablio posūkiu ir padeda išvengti tramvajų spūsčių. Kad ir koks keistas atrodytų pasiūlymas sukti į dešinę iš kairiausios eismo juostos, kai kitose eismo juostose riedantys automobiliai lekia į priekį, gatvės nevirsta bulių kautynių trasa. Besiruošiantys sukti į dešinę pavažiuoja iki pusės sankryžos, palaukia kol jiems užsidega raudonas šviesoforo signalas ir kol laukiantiems gretimoje gatvėje neužsidegė žalia, suka į dešinę.

4. Japonija. Tvarka, pagarba ir mandagumu garsėjančioje šalyje net taksi vairuotojai dėvi baltas pirštines, todėl apie jokią nešvarą negali būti nė kalbos. Po lietaus vairuotojai turi būti itin atidūs.  Nepristabdę prieš balą ir aptaškę pėsčiojo drabužius jie gali būti nubausti apie 155 litus siekiančia bauda. Nors tokia taisyklė pasaulyje nepaplitusi, tikriausiai ir mūsų šalies pėstieji neprieštarautų, jei vairuotojams būtų oficialiai draudžiama taškytis purvu.

5. Filipinai. Nepaprastai tankiai apgyvendintoje šalies sostinėje Maniloje automobilių srautai mažinami labai primityvia priemone. Pirmadieniais nuo 7 valandos ryto iki 7 vakaro negalima naudoti automobilių, kurių valstybiniai numeriai baigiasi skaičiais 1 arba 2. Greičiausiai ši sistema buvo nužiūrėta nuo JAV, kai aštuntąjį dešimtmetį dėl degalų trūkumo lyginių ir nelyginių numerių savininkai degalinėse galėjo lankytis pakaitomis kas antrą dieną.

6. Tailandas. Ši Rytų Azijos rado kitokį būdą sumažinti automobilių spūstims. Daugelyje Bankoko gatvių nustatytu paros metu keičiama eismo kryptis, todėl nepratusiems prie Tailando sostinės eismo verčiau nemėginti vairuoti, nes net palydovinės navigacijos prietaisai gali atvesti priešpriešomis į atlekiantį mašinų srautą. Negana to, šioje šalyje pirmenybė važiuoti per sankryžą tenka ne pagal konkrečias taisykles, o tiesiog tam, kieno transporto priemonė didesnė. Tai galioja net kai prekeivių sunkvežimis staiga pajuda nuo šalikelės.

7. Didžioji Britanija. Kartais nutinka taip, kad gamtos šauksmas prispaudžia pačiu netinkamiausiu metu. Britų vyrai gali būti ramūs net jei arti nėra tualeto, jiems leidžiama šlapintis viešai, bet tik ant užpakalinio savo automobilio rato, tuo metu padėjus dešinę ranką ant mašinos.

8. Suomija. Autorinių teisių sergėtojai pasiveja net taksistus. Taksi vairuotojai, kurie veždami keleivius įjungia magnetolą privalo kasmet Autorinių teisių gynimo asociacijai sumokėti apie 76 litus siekiantį mokestį. Nenorintys leisti papildomų pinigų gali keleivius vežioti tyloje.

9. JAV, Kalifornija. Karštu oru ir moralės normų nepaisančiomis įžymybėmis garsėjančioje valstijoje vairuotojoms taikomas labai dorovingas reikalavimas. Moterims draudžiama vairuoti automobilį vilkint chalatą, be to, bet kurios lyties vairuotojams draudžiama spaudyti pedalus basomis.

10. JAV, Kanzasas. JAV yra per didelė ir pernelyg permaininga šalis, kad būtų galima apsiriboti tik viena neįprasta kelių eismo taisykle. Pietinės Kanzaso valstijos gyventojai ramybę vertina ne mažiau nei kaliforniečiai, tik jie saugo ne akis, o ausis. Šioje valstijoje draudžiama cypinti automobilių padangas. Nors pats draudimas neatrodo itin keistas, stulbina bausmė už jo pažeidimą. Per stipriai spaudę akceleratorių gali būti patupdyti į areštinę net 30 parų.

11. Lietuva. Mums savos šalies kelių eismo taisyklės jau įprastos, bet, atidžiau pažvelgus, ir jose netrūksta kuriozų. Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme nurodyta, kad keleivius vežti leidžiama tik tam skirtomis arba specialiai tam pritaikytomis transporto priemonėmis ir tik pagal konstrukciją žmonėms skirtose vietose. Tačiau Kelių eismo taisyklėse, skirsnyje apie keleivių pareigas nurodyta ir kaip elgtis važiuojantiems krovininio automobilio kėbule. Jiems tik draudžiama stovėti, sėdėti ant bortų ir būti ant krovinio aukščiau už bortus. Taigi, vežti draudžiama, o važiuoti – ne.

Vairavimo mokyklos „Teisės.lt“


Trys priešnuodžiai eismo nelaimėms žiemą

26/11/2010

 
Picture
Per vasarą vairuotojai pamiršta, ką reiškia valdyti automobilį besikeičiančiomis oro sąlygomis, kai neaišku, ar asfalto paviršius blizga nuo lietaus, ar ant jo jau susidarė klastingi plikledžio plotai.

Šaltojo sezono pradžioje įvyksta daugybė eismo nelaimių. Kelių policijos tarnybos duomenimis, pernai lapkritį buvo užregistruoti net 356 eismo įvykiai, o vairuotojams pripratus prie slidžių kelių, 2010 sausį buvo užregistruotos tik 226 nelaimės kelyje.

O smulkių avarijų, kuriose nukenčia tik automobiliai, kiekiu gali įsitikinti patys vairuotojai - spustelėjus pirmiesiems šalčiams miestų sankryžas užkemša susidūrusios transporto priemonės.

Leidžiamas greitis ne visada saugus

Specialistai perspėja, kad yra trys pagrindiniai vairavimo šaltuoju metų laiku principai: saugus greitis, taisyklingas automobilio valdymas ir atsakingas mašinos paruošimas žiemai. "Važiuoti taip, kad nepaslystumėte yra žymiai lengviau, negu suvaldyti jau slystantį automobilį", - tvirtino vairavimo mokytojas, „Teisės.lt“ vairavimo mokyklos Kaune vadovas  Paulius Jankūnas ir paaiškino kiekvieną iš šių principų.

Saugus greitis ne visada yra toks, koks nurodytas ant greičio ribojimo ženklų. Sningant, naktį nebūtina užmiestyje važiuoti leidžiamu 90 km/h greičiu, jei nebegalite pakankamai aiškiai matyti kelio, o esant plikledžiui net mieste leidžiamas 50 km/h greitis realiai gali būti nebesaugus. Pasak P. Jankūno, esant plikledžiui asfaltuotos gatvės yra pačios slidžiausios. "Itin dažnai eismo nelaimės įvyksta, kai danga yra apledejusi tik atskirose atkarpose. Tokios netikėtos plikledžio "salelės" dažnai atsiranda ant tiltų, kai ant šaltos konstrukcijos užšąla garuojantis vanduo", - aiškino specialistas. Grėsmingiau atrodanti suplūkto sniego danga nėra tokia pavojinga, kol dėl intensyvaus eismo arba nuolat tirpstančio ir užšąlančio paviršiaus ji nenuslidinama.

Kai stabdžiai nepadeda

Netikėtai įvažiavęs į slidžios dangos atkarpą vairuotojas turi nepamesti galvos ir elgtis kuo ramiau - jokiu būdu staigiai nesukti vairo bei visa jėga nespausti stabdžių pedalo, nes tai gali išprovokuoti automobilio slydimą ir mašina taps nevaldoma.

Kad netektų staigiai stabdyti reikia nepamiršti, jog stabdymo kelias ant slidžios dangos net kelis kartus ilgesnis nei sausu oru, o jei automobilyje yra stabdžių antiblokavimo sistema (ABS) stabdymo kelias dar pailgės.

Apskritai, vairuotojo elgesys su stabdžio pedalu žiemą labiausiai įtakoja automobilio valdymą. “Daug avarijų būtų galima išvengti, jei vairuotojai sugebėtų įveikti nenumaldomą norą užgulti stabdžių pedalą”, - aiškino P.Jankūnas.

Kontroliuojamas slydimas

Ekstremalioje situacijoje instinktyviai norisi stabdyti automobilį, bet stipriai nuspaudus stabdį įvyks priešingai – slystantis automobilis sustos toliau. Pasak specialisto, jei ėmė slysti priekiniais ratais varomas automobilis, reikia ne tik atleisti stabdį, bet ir išminti sankabos pedalą, nes įjungta pavara blokutų priekinius, vairuojamus ratus. Sankabos išminti nereikia, jei varomi galiniai ratai.

Jeigu automobilis ėmė slysti į šoną, teks padirbėti vairu. Tokioje situacijoje reikia elgtis priešingai nei liepia instinktai ir suktelėti vairą į slydimo pusę. Automobilis gali imti slysti į kitą pusę, bet to nereikia išsigąsti – tada vėl vairą patariama švelniai suktelėti į slydimo pusę. Per keletą tokių ciklų automobilį suvaldysite. Jei automobilis varomas priekiniais ratais, slydimą greičiau sustabdysite lengvai spustelėję akceleratorių, kad vairuojamieji ratai atgautų sukibimą su keliu. Galiniais ratais varomam automobiliui pakaks akceleratorių atleisti.

Teoriškai, labai paprasta suvaldyti slystantį automobilį, bet geriausia atėjus žiemai šiuos manevrus išbandyti uždaroje aikštelėje arba kreiptis pagalbos į vairavimo instruktorių, nes pavojaus akivaizdoje praktikuotis bus vėlu.

Žieminis “apavas”

Patikimiausia užbėgti nelaimei už akių, tai pasirūpinti automobilio technine būkle. Didelę reikšmę automobilio stabilumui turi pakabos ir vairo mechanizmo detalių susidėvėjimas. Bet svarbiausia – geros žieminės padangos. Ar jos bus dygliuotos, ar be dyglių, tai asmeninis kiekvieno vairuotojo pasirinkimas, bet svarbu, kad jos nebūtų pasenusios. Sukietėjusios, sutrūkinėjusios ar vos kelis milimetrus protektoriaus turinčios padangos prastai sukimba su slidžia danga, o jei joms daugiau nei 10 metų, netgi pačios brangiausios yra nebetinkamos naudoti.

Labai svarbu tinkamas ir vienodas oro slėgis visose padangose, nes ir nedidelis skirtumas stabdant gali sukelti automobilio slystelėjimą. O važinėti žiemą vasarinėmis padangomis apskritai yra beprotybė.

Paruošė "teisės.lt"



Patarimai pėstiesiems

31/8/2010

 
Pestysis su rieduciais
Rugsėjo pirmoji pažymi ne tik vasaros pabaigą, bet ir naujo sezono pradžią, kai į miestus po atostogų grįžta studentai, moksleiviai bei jų tėveliai. Gatvėse akivaizdžiai padaugėja automobilių, šaligatviai prisipildo pėsčiųjų ir vėl kyla tylus konfliktas tarp abiejų pusių.

Praktiški patarimai
Tačiau visos atsakomybės ant vairuotojų pečių užkrauti negalima, mokiniams taip pat reikia pabrėžti atsargumo gatvėje svarbą. Nelaimei įvykus kaltųjų ieškoti bus per vėlu.

Profesionalai pataria, į ką reikėtų atkreipti vaikų ir kitų pėsčiųjų dėmesį:
·   Įžengti į važiuojamąją dalį galima tik įvertinus artėjančios transporto priemonės greitį ir įsitikinus, kad automobilis spės sustoti.
·   Perėja nesuteikia visiškos pirmenybės – reikia įvertinti ar vairuotojas vaiką pastebi, ar spės sustoti, ypač jei yra slidu.
·   Svarbu priminti vaikams, kad jokiu būdu nebėgtų per gatvę bet kur, o žvalgytųsi ir greitu žingsniu eitų per perėją.
·   Realų pavojų jaunuoliai galėtų suvokti pasitelkus pavyzdį. Automobilis mieste per sekundę nuvažiuoja 14 metrų. Per 5-10 sekundžių eismo situacija gatvėje gali kardinaliai pasikeisti. O šios kelios sekundės trunka tiek pat, kiek pasakyti kelis žodžius draugui ar parašyti SMS žinutę.
·   Eidami per kelią, sudarytą iš daugiau nei vienos eismo juostos viena kryptimi, vaikas turi įsitikinti, kad jį praleidžia ne tik pirma eismo juosta važiuojantis vairuotojas, bet ir kitose juostose ta pačia kryptimi lekiantys automobiliai.
·   Labai svarbu, kad vaikai nešiotų atšvaitus, nes mažiausiems paprastai sunkiau patiems pasirūpinti savo saugumu gatvėje.
·   Tamsiai apsirengę pėstieji vairuotojams yra praktiškai nepastebimi. Susisiekimo ministerijos duomenimis, pėstysis su atšvaitu pastebimas iš penkis kartus didesnio atstumo nei neturintis atšvaito.
·   Pirmomis mokslo metų dienomis tėvai turėtų nuvesti vaiką į mokyklą ir taip parodyti saugiausią kelią. 

Išlipus iš autobuso
Ne tik vaikams, bet ir suaugusiems reikėtų atkreipti dėmesį į savo elgesį išlipus iš visuomeninio transporto. P.Jankūnas  priminė, kad išlipus iš maršrutinio transporto jokiu būdu negalima eiti per gatvę pro autobuso ar troleibuso priekį, nes tada pėsčiojo nemato kitų automobilių vairuotojai, o iš stotelės pajudėjusi transporto priemonė gali užkliudyti į gatvę išbėgusį žmogų. Laukiantiems autobuso ar troleibuso patariama nestoviniuoti prie perėjos, nes tai gali suklaidinti kitus vairuotojus.

Ištrauka iš KET apie pėsčiųjų pareigas: Tekstas ,  Audio .

Daugiau informacijos www.KETbilietai.lt

Nuo rudens brangs vairavimo kursai, o mokyklos baigimo pažymėjimai bus išduodami nuo 17 metų ir galios tik metus

22/8/2010

 
Picture
Susisiekimo ministro įsakymu nuo 2010 m. rugsėjo mėnesio 1 dienos įsigalioja keletas svarbių pakeitimų vairuotojų pirminio mokymo tvarkoje. Dėl šių pakeitimų tikriausiai brangs kursai vairavimo mokyklose.

Nuo rugsėjo pradžios vairavimo mokyklos baigimo liudijimas (B kat.) gali būti išduodamas sulaukusiems 17 metų ir galios tik vienerius metus (iki šiol galiojo neribotą laiką). Tačiau kol kas nepranešama, kad nuo 17 m. bus galima laikyti egzaminus ir VĮ “Regitra”.

Mokyklos baigimo pažymėjimus galėsime išduoti 17 metų turintiems mokiniams, tačiau egzaminus VĮ „Regitra“ kol kas galima  laikyti tik sulaukus 18 metų. Todėl kai kurie 17 metų turintys mokiniai, anksčiau pradėję mokytis ir baigę vairavimo mokyklą, egzaminus „Regitroje“ laikys tik po kelių mėnesiu, taip rizikuodami primiršti vairavimo įgūdžius ir neišlaikyti egzamino.“ - sakė vairavimo mokyklos „teisės.lt“ Kaune direktorius Paulius Jankūnas.

Kitas svarbus pakeitimas - padidintas praktinio vairavimo valandų skaičius nuo buvusių 20-ies iki 30 valandų. 4 valandos turės būti mokoma vairavimo mokymo aikštelėje, 16 valandų – mieste (iš jų 2 valandos rekomenduojama tamsiu paros metu), 2 valandos– užmiestyje, likusios 8 valandos paskirstomos pagal individualų poreikį. Tuo tarpu teorijos mokymo valandų sumažinta nuo 60 iki 40.

„Privalomų praktinio vairavimo valandų skaičių padidinus 50%,  maždaug tiek pat brangs kursai vairavimo mokyklose. Tačiau reikia paminėti, kad daugumai mokinių ir dabar su instruktoriumi reikia važiuoti apie 30 valandų, nes 20 val. yra per mažai ir mokiniai nespėja tinkamai pasiruosti egzaminui VĮ „Regitra“, - teigė Paulius Jankūnas. Gerai vairuojantiems vairavimo mokyklos turės teisę 20 proc. sumažinti nustatytą praktinio vairavimo mokymo kurso valandų skaičių.

Nuo rugsėjo 1–os įsigalioja dar vienas pakeitimas – mokytis vairuoti su šeimos instruktoriumi bus galima tik baigus vairavimo mokyklą ir išlaikius teorijos egzaminą VĮ „Regitra“. Iki šiol užteko turėti vairavimo mokyklos baigimo pažymėjimą.

Tačiau tie, kurie turi teisę mokytis ir laikyti egzaminus eksternu (t.y. turintys ne mažesni nei vidurinį išsilavinimą arba tam tikras kategorijas) galės iškarto eiti laikyti teorijos egzaminą „Regitroje“ ir išlaikius sėsti mokytis su šeimos instruktoriumi. „Papildomą grėsmę eismo saugumui sudarys tai, kad į gatves išvažiuos mokinių, anksčiau dar visiškai nevairavusių. Juos mokys neprofesionalūs instruktoriai su automobiliais be papildomų pedalų.“, - akcentavo „teisės.lt“ vairavimo mokyklos atstovas Paulius Jankūnas. Pagal dabar galiojančią tvarką su šeimos instruktoriumi papildomai mokytis galima tik pravažiavus visą privalomą kursą vairavimo mokykloje, t.y. jau mokant vairuoti.

Smulkiau apie kitus pakeitimus: http://ketbilietai.wordpress.com/

KETbilietai.lt informacija


Kryžiaus keliai atsiimant sulaikytą vairuotojo pažymėjimą

10/8/2010

 
Pilcijos patrulis

Norint atsiimti sulaikytą vairuotojo pažymėjimą, pažeidėjai turi ne tik pasikaustyti kantrybe, tačiau ir plačiai atverti piniginę – papildomi mokymai ir šūsnis dokumentų kainuoja daug laiko ir pinigų.

Reikalingi dokumentai

Praėjus bausmės laikotarpiui, į policijos padalinį, kuriame buvo nuspręsta vairuotojo pažymėjimą atimti, vairuotojas turi pristatyti galiojantį asmens dokumentą, sveikatos patikrinimo pažymą, sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą, papildomo vairuotojų mokymo kursų baigimo pažymėjimą, o jei teisė vairuoti buvo atimta metams ir ilgiau, - išlaikyti teorinį ir praktinį vairavimo egzaminą VĮ „Regitroje“. Papildomi mokymai bei visi reikalingi dokumentai vairuotojams kainuos ne mažiau nei 500 Lt.

Paklaustas, kaip vertina reikalavimus, keliamus vairuotojams, norintiems atsiimti sulaikytą vairuotojo pažymėjimą, Lietuvos policijos eismo priežiūros tarnybos Administracinės veiklos skyriaus viršininkas Dainius Šalomskas atsako vienareikšmiškai – teigiamai. Jo nuomone, pažeidėjus šios priemonės priverčia pagalvoti ar verta pakartoti visą procesą dar kartą.

Papildomi mokymai pažeidėjams

Įstaigų, vykdančių papildomą mokymą vairuotojams, nuolat pažeidinėjantiems kelių eismo taisykles, šiai dienai Lietuvoje yra vos 20. Todėl vairuotojai turi atsižvelgti į tai,  kad teks susimokėti ne tik apie 250 litų už kursus, tačiau galbūt ir išleisti nemažą sumą kelionei iki artimiausio didesnio miesto.

Vairuotojai, atvykusieji į papildomus mokymus su savimi turi turėti galiojantį asmens dokumentą, policijos arba teismo nutartį  bei ranka rašytą pažeidimo aprašą, kuriame turi būti nurodytos: pažeidimo aplinkybės, vertinimas, išvados ir siūlymai (kad vairuotojai nevykdytų panašių pažeidimų), informacijos šaltiniai, kuriais remiantis buvo ruošiamas aprašas bei priedai – pridedamos schemos, grafikai ir kt.

Papildomo mokymo metu pažeidėjams teks išklausyti dviejų akademinių valandų bendrąjį mokymo kursą, valandą analizuoti padarytą pažeidimą,  atlikti asmeninį pusę valandos trunkantį vairavimo gebėjimo testą su rezultatų aptarimu grupėje, bei pusės valandos stabdymo procesą, panaudojant lėtėjimo pagreičio matuoklį, su rezultatų aptarimu grupėje.

Sveikatos žinių atestavimas

Asmuo, iš kurio teisė vairuoti buvo atimta už tai, kad teisės pažeidimą padarė būdamas neblaivus arba apsvaigęs, sveikatos priežiūros įstaigoje per keturias akademines valandas turi įsisavinti alkoholio ir narkotikų vaitojimo žalą sveikatai, poveikį vidaus organams, padarinius socialiniam gyvenimui, svaigalų cheminę sudėtį ir jų vartojimo apribojimus įstatymuose bei pirmosios pagalbos suteikimą žmogui, apsinuodijusiam alkoholiu ar narkotikais. Vidutinė kursų kaina,  priklausomai nuo juos rengiančios institucijos, - svyruoja apie 60 Lt.

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos Privalomojo mokymo skyriaus vedėja  Rūta Paškevičienė teigia, jog vairuotojai, kuriems teisė vairuoti buvo atimta už tai, kad sėdo už vairo būdami neblaivūs, nėra kvaili ir suvokia savo klaidą. Tad kursai labiau reiklaingi ne tam, kad pasiekti  nusižengusių vairuotojų sąmonę ir įrodyti, kad jie padarė blogai, o tam, kad sukelti diskomfortą, kurį vairuotojai patyrė per sugaištą laiką ir išleistus pinigus, kad daugiau tokios procedūros vairuotojai pakartoti nebenorėtų.

Egzaminų perlaikymas VĮ „Regitra“

Vairuotojams, praradusiems teisę vairuoti metams ir ilgesniam laikui, teks perlaikyti praktinį ir teorinį egzaminą VĮ „Regitra“.

Egzamino kaina, priklausomai nuo kategorijos, kurią norima laikyti, kainuoja apie 150 Lt. Vairuotojas su savimi turi turėti: galiojantį asmens tapatybės dokumentą bei galiojančią sveikatos patikrinimo pažymą, patvirtinančią, jog medikai leidžia asmeniui vairuoti. Šią pažymą išduoda bet kuri sveikatos priežiūros įstaiga. Privačiose klinikose ši pažyma kainuoja apie 35 Lt.  Išlaikusiam egzaminus vairuotojui taip pat kainuoja naujas vairuotojo pažymėjimas, kuris kainuoja 49 litus.

Vairuotojo pažymėjimo grąžinimas anksčiau laiko
Praėjus ne mažiau, kaip pusei paskirtojo laiko, vairuotojai gali teikti prašymą nuobaudą paskyrusiam pareigūnui atsiimti sulaikytą vairuotojo pažymėjimą anksčiau laiko. Pareiškėjas su savimi turi turėti visus aukščiau nurodytus dokumentus, prašymą o taip pat rekomendaciją iš darbdavio arba visuomeninės organizacijos.

Pasak D. Šalomsko, vien dokumentų nepakanka, - vairuotojai, siekiantys susigrąžinti pažymėjimą anksčiau laiko, nuobaudos laikotarpiu turi būti nepadarę jokių teisės pažeidimų. O taip pat priduria, kad nuobaudą paskyręs policijos pareigūnas, spręsdamas ar grąžinti pažymėjimą anksčiau laiko, atsižvelgia ir į bendrą vairuotojo charakteristiką. “Jei vairuotojas pusės metų nuobaudos laikotarpiu nepadarė jokių teisės pažeidimų, tačiau prieš tai nuolat pažeidinėjo  kelių eismo taisykles, vargu ar pareigūnas priims nutarimą vairuotojo naudai“, - tvirtina D. Šalomskas.

Parengta pagal Ilonos Staškutės ("Lietuvos žinios" 2010 m. sausio 20 d. Nr. 15)
ir "teisės.lt" informaciją

www.teisės.lt
http://www.facebook.com/teises.lt
http://twitter.com/teiseslt

Leistina maksimali alkoholio koncentracija promilėmis vairuojant

29/7/2010

 
Picture
Jei neturite 2 metų vairavimo patirties - leistinas alkoholio kiekis kraujyje negali viršyti 0,2 promilės (vairuojant bet kokią transporto priemonę).

Vairuojant keleivinį arba sunkųjį transportą leistinas alkoholio kiekis kraujyje negali būti didesnis nei 0,2 promilės.

Vairuojant lengvajį automobilį arba motociklą (ir turint ne trumpesnę kaip 2 metų vairavimo patirtį) leistinas alkoholio kiekis kraujyje gali būti ne didesnis nei 0,4 promilės.



Vairuokite saugiai ir atsakingai!
www.teises.lt

Praktinio vairavimo mokymasis su šeimos nariu

12/7/2010

 
Picture
Atnaujintą informaciją skaitykite čia >>

Būsimieji vairuotojai, siekiantys įgyti teisę vairuoti B1 ar B kategorijų transporto priemones, gali įtvirtinti savo vairavimo įgūdžius, sėsdami už vairo su šeimos nariu.

Šį kartą smulkiau panagrinėsime, kokie reikalavimai keliami mokiniui ir šeimos nariui-instruktoriui mokantis praktinio vairavimo.

Mokinys
Mokinys privalo turėti pažymą apie išlaikytą teorijos egzaminą VĮ "Regitra".
Mokinys privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pareikalavus pateikti:
- asmens dokumentą su nuotrauka;
- pažymą apie išlaikytą vairavimo teorijos egzaminą VĮ "Regitra";
- galiojančią vairuotojo sveikatos tikrinimo medicininę pažymą.
Mokinys gali mokytis vairuoti su šeimos nariu nuo 17-likos metų.

Šeimos vairavimo instruktorius
Mokymo metu šeimos vairavimo instruktorius privalo turėti ir tikrinantiems pareigūnams pareikalavus pateikti:
- vairuotojo pažymėjimą;
- transporto priemonės registracijos dokumentus ;
- valstybinės techninės apžiūros dokumentus;
- draudimo dokumentus;
- dokumentus, pagal kuriuos galima nustatyti, kad šeimos vairavimo instruktorius ir mokinys yra šeimos nariai: santuokos liudijimą, gimimo liudijimą, partnerystės sutartį ar kt. (vienodos pavardės neįrodo, kad šeimos vairavimo instruktorius ir mokinys yra šeimos nariai).

 Mokyti mokinį praktinio vairavimo gali tik šeimos vairavimo instruktorius, turintis ne mažesnį kaip 5 metų B kategorijos transporto priemonių vairavimo stažą.

Draudžiama

Draudžiama mokymui naudoti tokias transporto priemones (B kategorijos), kuriose stovėjimo stabdžio valdymo svirtis įrengta ne tarp vairuotojo ir keleivio sėdynių.

Privaloma

Praktinio vairavimo mokymo metu transporto priemonės priekis ir galas turi būti paženklintas aiškiai matomais skiriamaisiais ženklais „M“, kaip reikalauja Kelių eismo taisyklės.

Rekomenduojama

Per dieną mokinį praktinio vairavimo rekomenduojama mokyti ne daugiau kaip 3 valandas.

Leidžiama

Šeimos instruktorius su mokiniu gali mokintis vairuoti visuose keliuose, kur yra leidžiamas eismas.

Pastaba

Už Kelių eismo taisyklių ir šeimos narių mokymo vairuoti keliuose tvarkos laikymąsi praktinio vairavimo metu atsako šeimos vairavimo instruktorius.

Civilinės atsakomybės transporto draudimas mokomajai transporto priemonei

Tikrinantiems pareigūnams pareikalavus, vairuotojas privalo pateikti įprastą civilinės atsakomybės privalomojo draudimo dokumentą.

Tačiau siekiant iš draudimo bendrovės gauti žalos, padarytos autoavarijos metu vairuojant mokiniui, atlyginimą, draudimo sutartyje turi būti nurodyta, jog automobilis naudojamas mokymams.

Kiek galėtų kainuoti tokio tipo draudimas bendrovės nenurodo, kadangi kaina priklauso nuo daugelio faktorių – automobilio duomenų, savininko stažo bei autoįvykių skaičiaus, ar savininkas draudė savo transporto priemonę vienoje ar kitoje draudimo bendrovėje iš anksčiau ir t.t., tačiau „Ergo“ draudimas mini, kad mokomosios transporto civilinės atsakomybės privalomasis draudimas gali kainuoti iki 7 kartų brangiau už įprastą.

„Seesam“ draudimo bendrovė neišskiria draudimo mokomajai transporto priemonei ir tikina, kad automobilį vairuojant kitam asmeniui, neturinčiam5 metų vairavimo stažo, atlyginama 70% autoavarijos metu įvykdytos žalos.

Gero kelio „šviežiems“ vairuotojams! Už vairo sėskite tik gerai mokėdami kelių eismo taisykles :) Savo žinias galite pasitikrinti čia.

Paruošė teisės.lt

Laikini vairuotojo pažymėjimai bus keičiami į 10 metų galiosiančius be papildomų mokymų!

18/6/2010

 
Seimas nutarė papildomus vairuotojų mokymus pradedantiesiems vairuotojams organizuoti tik nuo 2012 m. sausio 1 dienos. Todėl pradedantiems vairuotojams, gavusiems laikinus dvejus metus galiojančius pažymėjimus, nustosiančius galioti iki 2012 m., bus keičiami į dešimt metų galiojančius vairuotojo pažymėjimus be papildomų mokymų.

Nuo 2012 metų papildomi mokymai bus organizuojami praktinio mokymo centruose. Iki tol papildomų vairuotojų mokymų tvarka motorinių transporto priemonių vairuotojams nesikeis, jie ir toliau bus organizuojami tiems, kuriems teisė vairuoti buvo atimta dėl KET pažeidimų.

Vyriausybė iki 2011 m. birželio 30 d. taip pat privalės parengti teisės aktus, kuriuose būtų numatyta papildomo vairuotojų mokymo tvarka, nustatant ir 2 metų stažą turinčių vairuotojų, tačiau sistemingai pažeidinėjusių Kelių eismo taisykles, papildomo mokymo sistemą. Svarstoma galimybė vėl įvesti balų už Kelių eismo taisykles pažeidimų sistemą.

Nuo šių metų liepos 1 d. papildomi vairuotojų mokymai taip pat bus organizuojami specialiųjų transporto priemonių vairuotojams, naudojantiems mėlynus ir (ar) raudonus (arba tik mėlynus) žybčiojančius švyturėlius ir (arba) specialiuosius garso signalus.

www.KETbilietai.lt informacija
<<Previous

    Praktinio vairavimo mokymasis su šeimos nariu

    ​
    Ar norint laikyt vairuotojo teises reikia būti registruotam Lietuvoje?


    Kaip atgauti prarastą vairuotojo pažymėjimą

    Kaip gauti motociklo vairavimo pažymėjimą

    Vairavimo mokyklos baigimo pažymėjimas galioja metus laiko nuo laikyto (ir nebūtinai išlaikyto) teorijos egzamino

    Policijos pareigūno pareigos: ką vertėtų žinoti vairuotojams

    Bauda už mokymąsi su nelegaliu instruktoriumi - kaip už vairavimą neturint vairuotojo pažymėjimo

    Patarimai pėstiesiems

    Temos

    All
    A Kat
    Autoįvykiai
    B1 Kat
    Egzaminai
    Kelių Eismo Taisyklės
    Ket
    Moticiklas
    Pasaulyje
    Policijos Pareigos
    Saugus Vairavimas
    Vairavimas žiemą
    Vairavimo Egzaminai
    Vairavimo Mokymas
    Vairuotojo Pažymėjimas


    Twitter

    Archives

    February 2023
    December 2020
    May 2020
    March 2020
    May 2018
    October 2017
    February 2017
    July 2016
    April 2016
    March 2013
    December 2012
    August 2011
    May 2011
    November 2010
    August 2010
    July 2010
    June 2010
    May 2010


Automobilio teisės
Motorolerio teisės
Motociklininko teisės
Dviračio vairuotojo teisės

Papildomi vairuotojų kursai


KET testai
Kelių eismo taisyklės
Transporto kategorijos
Sveikatos pažymos
​KET kursas "online"
Kaip gauti teises
Išduodantys padaliniai
Galiojimas
Keitimas
Ką daryti praradus?
Kainos
Transporto priemonių kategorijos
teisės.lt  © 2009-2023
  • Gavimas
  • Keitimas
  • Praradus teises
  • DUK
    • Klausimai ir atsakymai
  • Getting Driving Licence in Lithuania